Uživatel:Aubreja3

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Snímače CMOS

Historie

Na konci 20. století v zařízení Jet Propulsion Laboratory (JPL) byl vyvinut snímač s technologií CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor). Základním prvkem je fotocitlivý PN nebo PIN přechod, kapacitor a spínací tranzistor. Snímač CMOS rozdělujeme na dvě části struktury, První část je označována jako fotocitlivá oblast, která je tvořena maticí fotocitlivých bodů nebo-li pixelů. druhá část se nazývá transportní oblast, která je tvořena obvody které se podílejí na přepravování el. veličiny, která je přímo úměrná dopadajícímu záření zobrazového bodu do oblasti dalšího zpracování.

Princip

Snímač CMOS je konstrukčně velmi složitý, neboť obvody pro digitalizaci se nacházejí přímo na čipu. to znamená, že digitalizace probíhá na každé buňce zvlášť, a proto potřebuje snímač CMOS kratší dobu pro přečtení obrazu a zároveň spotřebuje menší množství energie.

Každá buňka má kromě RGB filtru i miniaturní čočku, která soustředí světlo na fotocitlivou část buňky. Fotoreceptory ve snímači CMOS dokáží rozpoznat pouze intenzitu dopadajícího světla a tím by vznikl pouze černobílí obraz, proto je nad fotoreceptor umístěn filtr.

Máme zde tři hlavní filtry červený (red), zelený (green) a moodrý (blue). Často se tomuto barevnému modelu proto říká RGB. V praxi se ovšem buňky seskupují po čtyřech, protože vyplnit čtvercovou plochu světločivných buněk na CMOS čipu identickými trojicemi není zas tak jednoduché, ovšem vyplnit ji čtveřicemi je triviální.

Některá barva tak musí být v takovéto čtveřici zastoupena dvakrát. Volí se zelená, protože lidské oko je nejcitlivější právě na tuto barevnou složku. Každá tato čtveřice představuje jeden pixel. Když máme čip o rozlišení 800 x 600 světločivných buněk, tak nám vyjde rozlišení pouhých 200 x 150 pixelů, což zní strašlivě.

Proto jednotlivá buňka z každé čvteřice puužívá pro výpočet barev informace z dalších čtyř okolních buňěk.

Snímací čip CMOS.jpg

05 bayer patterns.gif


Dělení CMOS struktury podle zpracování signálu

Cmos senzory používají ke zpracování signálu zesilovače které jsou přímo součástí senzoru a podle způsobu implementování tohoto zesilovače do struktury je dělíme na senzory pasivní a aktivní. Pasivní Senzory mají zasilovače implementovány v oblasti sloupcových registrů. Znamená to tedy, že signál z jednoho sloupce je zesilován jednotným zesílením. Zatímco u aktivních senzorů jsou zesilovače implementovány do každé fotocitlivé buňky, a tak dokáží řídit zesílení signálu jednotlivých buňek individuálně, což znamená lepší eliminaci šumu.

Foveon x3

Snímací čip Foveon x3 je novinka roku 2002, kdy byla považována za průlomovou technologii, neboť umožňuje 4x větší barevné rozlišení bez zvýšení počtu fotocitlivých bodů. Tento čip využívá vlastností silikonu, který pohlcuje různé složky jinak, podle toho jak tlustá je jeho vrstva. Každá světločivná buňka Faveonu X3 tak nezískává údaj jen o intenzitě jedné složky (např. červené), ale všech tří a to naráz. Fotografie z čipu Foveon 3X vypadá jakoby byla dělána klasickým čipem s rozlišením 3-4x větším. Již dnes lze zakoupit aparát s klasickým CMOS čipem 16.7 Mpix. Pokud by tento aparát měl čip Faveon o stejném rozlišení, tak barevná fotografie z něj pořízená by při optimálním případu vypadala jako z čipu s rozlišením 66.8 Mpix!

Snimaci cip foveon x3.jpg

JLB1c00eb foveon czech.jpg

Výhody a nevýhody

• výhody

   - malá energetická spotřeba
   - přímý přístup do struktury
   - obvody pro zpracování vytvořeny na senzoru
   - nízká cena
   - odolné vůči bloomingu (u starších a levnějších CMOS čipů docházelo k “průsakům“ elektronů)

• nevýhody

  - nižší činitel plnění
  - horší šumové vlastnosti

Rozdíly mezi CMOS a CCD

Cena - CMOS levnější

Rozměry řešení - CMOS menší

Spotřeba - CMOS menší spotřeba energie

Kvalita obrazu - CCD lepší kvalita obrazu

Rozlišení - CCD větší rolišení

Činná plocha - CCD větší činná plocha

Digitální šum - CCD méně náchylné

Rychlost - CMOS vyšší rychlost

Dynamický rozsah - CCD větší dynamický rozsah

Možnost výřezu - CCD primárně neumožnují, CMOS ano


Zdroje

http://www.fotografovani.cz/novinky/trendy1/kodak-predstavil-novy-typ-barevneho-filtru-pro-snimace-152225cz

http://www.azfoto.cz/informace/digital_pod_lupou/snimaci_cip

http://www.netcam.cz/encyklopedie-ip-zabezpeceni/obrazove-snimace-ccd-cmos.php

http://www.digimanie.cz/fotomobily-snimaci-cipy-cmos-vs-ccd/2885

http://www.krimi-servis.cz/?p=361

http://technet.idnes.cz/vime-proc-mate-na-fotkach-osklivy-sum-jak-pracuje-snimaci-cip-v-digitalu-1ni-/tec_foto.aspx?c=A070625_094646_tec_foto_jlb

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje