Uživatel:Bartoj24

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Steinberg Cubase

Náhled do Cubase 5

Cubase [1] je software firmy Steinberg pro nahrávání, editaci a tvorbu hudby, označovaný jako DAW (Digital audio workstation). Umožňuje nahrávání více kanálů najednou. Jednotlivé hudební party je možné rozdělit do stop a každou stopu editovat zvlášť a to nedestruktivním způsobem. První verze byla vyvinuta v Německu roku 1989. Aktuální verze je Cubase 8.5.

Náhled do první verze z roku 1989 Cubase 1.0 Atari

Cubase je kromě nekompresovaného audio formátu .wav schopný pracovat i s mnoha dalšími jako například .mp3 či MIDI. Podporuje též VST [2] (Virtual Studio Technology), což jsou virtuální hudební instrumenty a pluginy všech možných druhů - od obyčejných dozvuků přes simulace kytarových aparátů až po korekci intonace.

Groove agent ONE - příklad VST instrumentu
VST Dynamics - příklad VST pluginu
Technologie VST byla vyvinuta firmou Steinberg, ale je volně dostupná třetím stranám. Je proto možné dokoupit si další VST. Též na internetu je k dostání velká free databáze jak instrumentů, tak pluginů.

Podporované operační systémy jsou Microsoft Windows a Apple OS X.

Poslední verze Cubase 8.5 Pro z prosince roku 2015



TouchDAW

Prostředí TouchDAW

TouchDAW [3] je DAW ovladač, pracující na operačním systému Android. Je vyvíjen pro mobilní telefony a tablety. Umožňuje dálkové ovládání Cubase a dalších DAW jako například Logic nebo ProTools. Je tedy možné na dálku upravovat jednotlivé parametry stop. Dovoluje například dálkové spuštění nahrávání, nastavení panoramy, hlasitosti jednotlivých stop či simuluje ekvivalizér. Jeho největší výhodou ale je, že přes něj lze ovládat i různé MIDI instrumenty. Na mobilním telefonu tak můžeme například nahrávat piano či bicí přímo do Cubase a to s latencí pod 8 ms. Toho lze využít při Real-time nahrávání.
Přenos dat probíhá přes Real-time Transport Protocol (RTP) - protokol standardizující paketový přenos audio a video dat po internetu. TouchDAW je k dostání na Google store ve zpoplatněné plné verzi, ale i ve verzi free s omezenými funkcemi.

Návod k použití zde: http://www.humatic.de/htools/touchdaw/manual.htm

rtpMIDI

rtpMIDI je virtuální MIDI ovladač, který umožňuje DAW aplikacím komunikovat přes síť, například přes Wifi. Je kompatibilní s Microsoft Windows i s Apple OS X. Je potřebný ke komunikaci Cubase a TouchDAW

Propojení Cubase s TouchDAW přes rtpMIDI

1. Ze stránek http://www.tobias-erichsen.de/software/rtpmidi.html stáhneme a nainstalujeme rtpMIDI.
2. Na mobilní telefon si stáhneme TauchDAW - například z google store (k dispozici je zde i omezená free verze Tauch DAW free)
3. Spustíme rtpMIDI. V okně "My Sessions" klikneme dvakrát na "Add Session". Jednotlivé sessions pojmenujeme podle uvážení, např. DAW_daw a DAW_midi.
4. Spustíme Cubase. Klikneme na Devices/Devices setup/Remote devices a "+" přidáme "Mackie Control". Námi vytvořenou session 1 v rtpMIDI označíme jako MIDI input a MIDI output. Potvdíme ("Apply"). V záložce "MIDI port setup" odznačíme session 1 v "All MIDI inputs".
5. Spustíme TouchDAW
6. V okně "Directory" v rtpMIDI se zobrazí 2 nové položky. 1. připojíme pomocí tlačítka "Connect" k 1. session a 2. k druhé session. 1. slouží pro ovládání prvků v Cubase a 2. pro ovládání instrumentů. Nyní již stačí spárovat v Cubase vstup VST instrumentu s 2. session a propojení je kompletní.
Testováno s Cubase 5 a telefonem Samsung S5 mini.


Zdroje

[1] http://www.steinberg.net/en/products
[2] https://cs.wikipedia.org/wiki/Virtual_Studio_Technology [3] http://www.humatic.de/htools/touchdaw/
[4] http://www.tobias-erichsen.de/software/rtpmidi/rtpmidi-tutorial.html
[5] http://www.musicradar.com/tuition/tech/a-brief-history-of-steinberg-cubase-406132
[6] https://cs.wikipedia.org/wiki/Real-time_Transport_Protocol

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje