Uživatel:Bashkdar

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Přenosné sluchátkové zesilovače


Lidé se často ptají, k čemu potřebujeme sluchátkové zesilovače. Protože jakákoli zvuková karta, notebook, DVD nebo MP3 přehrávač má sluchátkový výstup, při připojení do lterého sluchátka obvykle hrají na příjemné hlasitosti a ještě stále zbývá solidní zasoba bez zesilovače. Ve skutečnosti, sluchátká jsou schopná spolupracovat se všemi těmito zařízeními jenom proto, že tyto prostředky již mají před výstupem pro sluchátka zesiílení. To znamená, že mylne se domnívat, že někdo používá sluchátka bez zesilovače, prostě většina lidi používá k zesílení zvuku zesilovač, který už je ve zdroji. Jaké jsou výhody samostatného zesilovače?

Fiio E17K

Obecně se předpokládá, že připojení jakéhokoli zesilovače znamená zlepšení audio signálu, získaného ze zdroje, aniž by se změnila jeho struktura = bez dodání chyb. Ve skutečnosti však znění různých zesilovače se od sebe liší při použití stejného zařízení na stejné hlasitosti. To je dobře známo pro majitelé velkých reproduktorů a ti, kteří mají rádi dobrý zvuk v autě. Přesně tak sluchátka znějí jinak s různými zesilovačí, ačkoli rozsah tohoto rozdílu se může výrazně lišit v závislosti na specifických sluchátkách a zesilovačích. Nicméně rozdíl mezi velmi dobrým a velmi špatným zesilovačem je dobře slyšet na většině sluchátek (i levných!). Jinými slovy, nákup samostatného kvalitního sluchátkového zesilovače dovolí téměř vždy vytlačit nejlepší zvuk ze stávajících sluchátek a často je to mnohem lepší investice, spíše než změna na vyspělejší sluchátka. Kromě toho existují také zvlášť náročná silnější sluchátka, která bez dobrého zesilovače v podstatě ukazují velmi malou část svých reálných možností.

Existují zařízení, které kombinují vysoce kvalitní externí DAC a sluchátkový zesilovač. Zesilujicí část těchto zařízení je logické pokračování v analogové části DAC a v tomto případě umístění dvou funkčních bloků v jednom pouzdře je plusem. Cesta je zkrácena, protože není nutné používat další propojení (mezi sluchátkovým zesilovačem a vnějším DAC převodníkem). Obvykle jsou tato zařízení vybavena různými digitálními vstupy, včetně USB, a proto jsou na vysoké úrovni připravená na mobilní cestu pro sluchátka.

Srdcem DAC je samotný D/A převodník, ovlivňující kvalitu zvuku a také podporované datové toky(PCM, PDM) nebo jejich bitová hloubka a frekvence. Bitová hloubka určuje rozlišení signálu, počet bitů pro vyjádření informace o intenzitě zvuku. Čím je vyšší, tím větší je dynamika. Kvalitní nahrávky dnes mají 24bit a ačkoliv běžná CD mají 16bit, lze zbylou hloubku použít pro snížení intenzity zvuku bez zkreslení.

Digitálně-analogový převodník (DAC) slouží pro přeměnu čísla stanoveného typicky ve formě binárního kódu, na napětí nebo proud úměrné hodnotě digitálního kódu. Obvody digitálně-analogových převodníků soue velmi rozmanité. Kromě toho, integrované obvody digitálně-analogových převodníků jsou klasifikovány podle následujících kritérií: Podle typu výstupu: s proudovým nebo napět´ovým výstupem. Podle typu digitálního rozhraní: se sériovým nebo paralelním vstupem vstupního kódu. Podle počtu DAC na čipu: jednokanálové a multikanálové. Podle rychlostí: středně a vysoce výkonné.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje