Uživatel:Berdaeug

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání
YAMAHA DTX 760k

Elektronická bicí souprava je elektronický hudební nástroj, svým způsobem syntezátor nebo sampler, který má nahrazovat resp. napodobovat klasickou akustickou bicí soupravu a jiné perkuse. Princip hry je stejný, tedy úderem na daný jednotlivý nástroj (buben), jiný je však způsob reprodukce zvuku. Zatímco u klasických bicích a perkusních nástrojů je zvuk vytvořen mechanickým chvěním (úder do membrány, kovového činelu apod.), zde je mechanický impuls přes tlakový senzor následně elektronicky zpracován na generovaný signál, který je pak zvukově reprodukován. Souprava se skládá z jednotlivých „bubnů a činelů“ tzv. padů a hlavní výpočetní jednotky tzv. modul (navíc přídavný hardware).


Obsah

Historie

Rhythm box Ace

V roce 1949 byl vyvinut první programovatelný bicí automat na Northwestern University Clairem Omar Musserem. Bicí automat (a podobný rhythm-box) je typ (tehdy jen analogového, dnes i digitálního) syntezátoru , který je předem naprogramován na generování různých sekvencí hudebních rytmů. Tento nástroj se ale nepovažuje za přímého předchůdce elektronických perkusních nástrojů, neboť ve hře nebyl bezprostředně zapojen samotný hudebník. Koncem 60. let 20. století byl takový bicí automat, konkrétně Acetone rhythm box byl modifikován tak, aby zvuk byl spouštěn dotekem ruky podobně jako u perkusí, tady už zapojen faktor hudebníka. Úplně první elektronická bicí souprava vznikla v roce 1971. Fungovala na principu magnetu jako cívky. Tato souprava byla použitá při nahrávání alba kapely The Moody Blues, pro svoji robustnost se ale neuplatnila komerčně. První komerčně dostupné elektronické bicí nástroje se objevily ve druhé polovině 70. let - Syndrum firmy Pollard. Souprava obsahující generátor zvuků a několik padů. Výrobek se ale komerčně neuchytil což způsobilo krach firmy. V roce 1978 byla založena firma The Simmons Company, která se měla zabývat výhradně vývojem a výrobou elektronických perkusí. V roce 1981 uvedla na trh nejúspěšnější produkt - soupravu SDS-5, charakteristická šestiúhelníkovým tvarem padů.


Elektronické bicí SDS-5


Postupně v Simmons zapojovali i digitální generátory, které později zcela nahradily původní analogové. V první polovině 90.let společnost Simmons ukončila činnost. Elektronické bicí nástroje vyvíjela je řada světoznámých výrobců akustických bicích nástrojů jako je Pearl Drums. Časem se do popředí v oblasti elektronických souprav prosadily značky Roland a Yamaha. V roce 1996 Yamaha vynesla na trh první model z řady DTX, kterou vyvíjí a zdokonaluje dodnes. O rok později konkurenční Roland předvedl svůj model inovativní TD-10, který pro generování zvuků používal matematické modely nikoli pouze nahrané vzorky akustických bubnů a činelů. Druhým rozdílem oproti konkurenci byly pady. Nejčastěji se vyráběly gumové pady, tedy úderná plocha jednotlivého bubnu byla pokryta gumou. V Rolandu však vyvinuli ve spolupráci s firmou Remo (předním výrobcem blan pro akustické bicí nástroje) nový úderný povrch zvaný Mesh Head, který je sestaven z mnoha umělých vláken a připomíná síťovinu. Tím odstartovala série „V-Drums“, která je spolu s konkurenční sérii Yamaha DTX špičková ve své oblasti. Kromě firem Yamaha a Roland v současnosti najdeme i další výrobce například Alesis, 2BOX, Pearl atd.


Pady

Piezoelektrický princip
Pad Roland PDX 6

Pad se skládá ze dvou hlavních částí: korpus s elektronikou a hrací plocha. Pro reprodukci signálu je nutné převést na elektrický signál „úder“ paličkou na údernou plochu. To umožňuje senzor umístěný v korpusu - piezoelektrický snímač. Je to elektronická součástka, která při své činnosti využívá piezoelektrický jev, tedy přemění mechanickou energii (v tomto případě vibrace z úderu na pad) na elektrický signál, který je zpracován v modulu. Tento druh snímače se používá s různými modifikacemi v drtivé většině padů. Rozdíly mezi pady tvoří především konstrukce, materiál, tvar, design, ale například i počet úderových zón nebo hrací plocha. Nejběžnější jsou pady s gumovou hrací plochou, zejména u nízké a střední cenové kategorie. Velice často jsou používané tzv. mesh head pady, které jsou charakteristické pro soupravy Roland, ale s modifikacemi jsou používané i jinými značkami (z předních výrobců např. Alesis). Taková blána, vyrobena nejčastěji z nylonových vláken, připomíná síťovinu a má za účel přiblížit pocit z hraní na akustickou soupravu. Existují i pady, používající spolu s vhodným zatlumením přímo úderné blány na akustické bubny. Pro činelové pady se používá nejčastěji gumový povrch. Některá provedení ale používají kovové činely s nanesením polymerové vrstvy pro utlumení.Modul

Modul Roland td-20

Modul je výpočetní a kontrolní jednotka celé soupravy. Hlavní funkcí je zpracovávat elektrické signály přijaté ze snímačů po úderu na hrací plochu a následně generovat zvukový signál podle jednotlivé části bicí soupravy. Pady jsou na modul připojeny pomocí kabelů s Jack konektorem. Pro každý přijatý signál modul syntetizuje odpovídající zvuk či přehrává sample uložený v paměti. Dnešní moduly jsou ale mnohem propracovanější a nabízí veliké množství dalších funkcí a nastavení. Většinou obsahují přednastavené zvukové sady různých bicích souprav. Navíc je možné si vytvářet své sady, libovolně přiřazovat zvuk k jednotlivým padům, měnit parametry modelu samotného nástroje nebo prostředí např. "dutost" zvuku, ladění blány, dozvuk místnosti apod. Některé moduly dokonce umožňují nahrání vlastních samplů do jeho paměti. Prakticky všechny moderní moduly nabízí propojení s počítačem, ať už pomocí USB nebo MIDI rozhraní, díky čemuž je možné jednoduše pomocí MIDI protokolu a jakéhokoli DAW nahrávat či dokonce hrát živě se zvuky z daného softwaru, tedy není nutné mít modul s vlastní databází zvuků a samplů. Většina dostupných DAW podporuje mj. VST pluginy pro elektronické bicí nástroje, keré jsou vyvíjené za účelem napodobování s co největší přesností zvuků akustických bicích a perkusních nástrojů. Tyto software jsou často velmi propracované a opravdu nabízejí oproti původním továrním zvukům v modulu mnohem lepší kvalitu zvuků, které díky kvalitním samplům a algoritmům zpracování opravdu blíží k akustickým soupravám. Mezi takové softwary patří např. pluginy Toontrack Superior Drummer, EZdrummer, Addictive Drums apod. Různé moduly dál umožňují nastavení jako např. citlivost a charakteristiky senzorů, ekvalizér či dokonce komprese, úpravu zvuků, nastavení MIDI a mnoho dalších nastavení v závislosti na propracování modulu. Moduly také mají mnoho užitečných funkcí jako například metronom či trénovací asistent, možnost připojení hudebního přehrávače pro pohodlné trénování a cvičení apod.

Hybridní technologie

Činely Zildjan Gen16

V poslední době roste popularita používání externích snímačů na akustických soupravách. Snímač se uchytí na ráfek jednotlivého bubnu k bláně (případně k činelu) a připojí se k modulu. To umožňuje poměrně jednoduše kombinovat akustický zvuk se zvukem syntetickým, zejména při živém hraní. Některé firmy jako Zildjan nebo Pearl usilují o fúzi akustických a elektronických bicích nástrojů. Nástroje vytvářejí jako kombinaci padu a akustického nástroje, kdy je vlastní zvuk nástroje technologickým provedením zeslaben ale snímán blízkými mikrofony, senzor napojený na modul se stará o elektronickou část a přídavnou reprodukci zvuku, ale zároveň zůstává pocit z hraní stejný, jako u klasických bubnů a činelů.

Různé variace elektronických bicích nástrojů

Bicí automat Yamaha RY30
Perkusní pad Roland


Bicí automat je elektronický nástroj pro tvorbu a úpravu rytmických zvuků a smyček. Umožňuje vytvářet nebo nahrávat zvuky jednotlivých bubnů a činelů a následně pomocí tlačítek hrát určité rytmy. Pomocí sekvenceru pak je možné naprogramovat rytmické smyčky pro automatické přehrávání. Používá se jak při cvičení tak i při nahrávání nebo živém hraní.


Sampling pady jsou alternativou k digitálním bicím padům a elektronickým soupravám. Má mnoho podobných funkcí jako plnohodnotná souprava, ale je kompaktní a využívá se pro různé samply, od různých zvuků bicích po efekty atd.


Sampling pad
Alesis CompactKit7

Perkusní syntezátor je podobný nástroj jako výše uvedené. Tvarově připomíná obyčejný pad, ale má v sobě zabudovaný i modul. Je vhodný pro cvičení či případné nahrávání či skládání. Podobná je i stolní elektronická souprava, která je kompaktní a obsahuje plochy odpovídající velké soupravě.Zdroje

Roland.com

Alesis.com

Electronic drums

pearldrum.com

Drummagazine.com

moderndrummer.com

dawsons.co.uk

roland.co.uk

soundonsound.com

drummagazine.com e-kit

http://muzbar.ru/articles/Elektronnye_barabany/

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje