Uživatel:Bolekmic

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Thunderbolt

Logo

Thunderbolt je rychlé hardwarové rozhraní, které umožňuje připojení různých externích zařízení k počítači. Byl vyvinut společností Intel pod projektovým označením Light Peak a přiveden na trh s technickou spoluprací firmy Apple. Komerčně pak byl představen v rámci inovace řady Apple MacBook Pro dne 24. února 2011. Thunderbolt byl původně registrovanou značnou firmy Apple, všechna práva však byla převedena na společnost Intel.

Thunderbolt je kombinace externího výstupu PCI Express 2.0 x4 sběrnice zkombinovaný s DisplayPortem najednou. Umí tedy v jediném kabelu přenášet jak datový, tak obrazový signál. Zároveň je přes rozhraní možno napájet externí zařízení až do výkonu 10 W. Jednotlivé periferie jde navíc sériově řadit za sebe, takže na jediném výstupu z počítače může být až dalších 7 zařízení nejrůznějších druhů, přičemž až dvě z těchto zařízení mohou být displeje ve vysokém rozlišení používající DisplayPort. Rozhraní je zároveň zpětně kompatibilní s DisplayPortem.


Přenos dat

Blokový diagram zapojení

O sériové rozhraní se stará speciální řadič, který musí být pochopitelně na obou přístrojích, mezi kterými chceme rychlé propojení Thunderbolt použít. PCIe a DisplayPort signály jsou odděleně přivedeny do řadiče, kde dojde k multiplexaci. Následně je výsledný signál převeden přes kabel a na druhé straně zpět de-multiplexován na signály PCIe a DisplayPort.

Komunikace je obousměrná a dvoukanálová. Rychlost jednoho kanálu je 10 Gb/s, umožněna je tak propustnost až 40 Gb/s přes jeden řadič Thunderbolt. Synchronizační protokol zároveň zajištuje odezvu pouhých 8 ns.

Přenos dat


Konektory a kabely

Konektor

Rozhraní bylo původně určeno k tomu, aby běželo na fyzické optické vrstvě využívající komponenty a flexibilní optické kabely vyvinuté partnery společnosti Intel a v Intel's Silicon Photonics Lab. Tato technologie Intelu byla v té době na trhu pod názvem Light Peak, označována jako Silicon Photonics Link. Nicméně se ukázalo, že konvenční měděné vodiče mohou poskytovat požadovaný přenos 10 Gb/s na jeden kanál a to za nižší cenu a také lze připojit napájení až 10W. Pozdější verze Thunderboltu jsou stále plánovány k představení jakožto fyzická optická vrstva založena na technologii Intel Silicon Photonics.

První verze Thunderboltu tedy používá metalické vodiče pro přenos dat i napájení, což omezilo délku kabelu na 3m a zároveň je potřeba aktivní kabel. Na obou koncích je čip GN2033, který má na starost bezchybný přenos dat a zesílení signálu, ale také řada malých odporů a několik dalších menších čipů. Vzhledem k této skutečnosti konektory produkují poměrné velké teplo a teploty v zatížení můžou dosáhnout až 50 °C.

Teplota konektoru

Thunderbolt používá stejný konektor jako Mini DisplayPort. K dispozici jsou zároveň redukce pro DVI, dual-link DVI, HDMI a VGA.

Kabel

Thunderbolt 2

Nová generace přinese dvojnásobnou propustnost 20 Gb/s přes jeden kanál (40 Gb/s obousměrně). Thunderbolt má k dispozici dva kanály, každý o duplexní propustnosti 10 Gb/s. Jejich přenosové pásmo ale není možno sdílet mezi přenášeným obrazem a daty. Monitor tedy zabírá celý jeden kanál, jehož případně zbylá kapacita pak je pro data nepoužitelná. U Thunderboltu 2 již bude možné po jednom kanále posílat jak obraz, tak data, čehož Intel využil a kapacitu obou již existujících kanálů spojil do jedné linky. Celková teoretická rychlost rozhraní se tedy nezmění, pouze dojde k nahrazení dvou 10Gb/s kanálů jedním 20Gb/s. Dostupný bude také nový řadič Falcon Ridge, který nabídne podporu přenosu 4K videa zároveň s přenášenými daty (skrze DisplayPort 1.2). Thunderbolt 2 je zpětně kompatibilní s první verzí, takže použití starších zařízení nebude žádný problém. Výroba by měla začít koncem tohoto roku a nasazení v prvních zařízeních se tak dočkáme až během roku 2014.

Thunderbolt 2


Další vývoj

Jedna z chystaných věcí je, že periférie budou moci přímo z počítače či notebooku po kabelu dostat mnohem více elektřiny. Současná technologie dokáže napájet zařízení do spotřeby 10 W. To postačí jen na ty úspornější z možných periférií. Nové řadiče, které Intel uvede příští rok, už budou schopné dodávat větší napájení. Port Thunderbolt by s nimi měl poskytnout až 53 W, a to údajně se standardním kabelem.

Thunderbolt by měl také umožnit zapojení peer-to-peer. Standardním kabelem tedy bude moci sesíťovat dva počítače s Thunderboltem a sdílet tímto spojením data podobně jako u sítě Ethernet. Po stránce softwaru by se mělo vše tvářit transparentně, takže pro sdílení budou stačit standardní funkce operačního systému. Počítače tak budou moci sdílet i své tiskárny, soubory, či připojení k internetu.


Shrnutí

Zdroje

http://en.wikipedia.org/wiki/Thunderbolt_interface

http://cs.wikipedia.org/wiki/Thunderbolt

http://www.zive.cz/bleskovky/thunderbolt-2-nova-generace-pro-rok-2014-s-dvakrat-vyssi-propustnosti

http://www.zive.cz/clanky/thunderbolt-jeden-port-ktery-chce-vladnout-vsem

https://thunderbolttechnology.net

http://notebook.cz/clanky/technologie/2011/Thunderbolt-I-O

http://www.tomshardware.com/reviews/thunderbolt-performance

http://extrahardware.cnews.cz/thunderbolt-se-pristi-rok-nauci-napajet-periferie-zastane-i-roli-ethernetu

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje