Uživatel:Breitjir

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Téma semestrální práce: Oculus Rift


Jedná se o speciální headset (brýle) zprostředkovávající virtuální realitu.

Oculus Rift


Obsah

Úvod

Hlavní prvkem headsetu je displej s vysokým rozlišením, na kterém se zobrazují informace zvlášť pro levé a zvlášť pro pravé oko. Tyto obrazy jsou pomocí speciální optiky (čoček) soustředěny do lidských očí, čímž se vytváří dojem trojrozměrného obrazu. Při pohybu uživatele se za pomoci několika senzorů s minimální odezvou tyto pohyby vyhodnocují a převádí na pohyby kamery (změnu pohledu) v promítaném obraze. Pokud tedy uživatel otočí hlavu, změní se v reálném čase o odpovídající úhel i pohled promítané scény.


Využití

Mezi hlavní body zájmu virtuální reality patří především herní svět. Velké uplatnění se ale nalézá i ve vizualizacích různých, především architektonických projektů. Například při projektování nových staveb je virtuální realita nejlepší volbou prezentace, kde uživatel může nahlédnout nebo přímo vstoupit do budoucnosti. Využívá se také pro nejlepší možné porovnání budoucích zásahů do krajiny. V herním světě je využití zřejmé, především u tzv. first person akcí, kdy se jedná o pohled na hru z pozice hlavní herní postavy.


Oculus Rift

Oculus VR je jedna z firem zabývajících se technologií zobrazení virtuální reality. Asi nejznámější je produkt Oculus Rift, který firma uvedla na trh v září roku 2012 v edici Development Kit 1. V březnu roku 2014 pak první verzi nahradilo zařízení nesoucí označení Development Kit 2, které bylo oproti první verzi v mnohém vylepšené. Finální verze produktu je plánována v průběhu roku 2015.


Oculus Rift Development Kit 1

První verze dostupná široké veřejnosti byla vybavena 7palcovým LCD displejem s celkovým rozlišením 1280 x 800 pixelů, tedy 640 x 480 pro každé oko. Dále byla vybavena senzory (akcelerometr, gyroskop, magnetometr) pro rozpoznání pohybu brýlí ve třech osách. Zorné pole bylo díky speciální optice rozšířeno až na 110° v horizontálním směru a více než 90° ve vertikálním směru. U první verze byl nutný kontrolní box pro zpracování pohybu obrazu, který se zapojoval mezi brýle a počítač.


Oculus Rift Development Kit 2

Druhá dostupná verze brýlí je ve všech ohledech velmi vylepšena. Dostala 5,7palcový Super AMOLED displej s celkovým rozlišením 1920 x 1080 (960 x 1080 pro každé oko), který má oproti předchozímu panelu mnohem menší latenci a jeho jemnější struktura již není tak viditelná jako u první verze. Další vylepšení nastalo v reakcích na pohyby hlavy, které jsou díky rychlejším senzorům pracujícím na vyšší frekvenci a dalších třech osách zajištujících informace také o poloze ve spolupráci s infra kamerou rychlejší a mnohem přesnější. To byly totiž hlavní nedostatky první vývojářské verze. Dále již není potřebný modul pro zpracování dat a brýle se mohou za pomoci dvou kabelů (HDMI + USB) připojit přímo k počítači. Váha zařízení je přibližně 450 gramů. Aktuálně lze brýle zakoupit na oficiálních stránkách výrobce za cca. 8 000,- Kč.

Zajímavosti: Panel displeje je použit z mobilního telefonu Samsung Galaxy Note 3. Při rozebrání je na panelu displeje možné vidět i nápis Samsung a otvory pro tlačítko a reproduktor.


Oculus Rift - finální verze

U této verze se předpokládá, že dostane opět kvalitnější displej s větším rozlišením, dále jsou plánována sluchátka s prostorovým zvukem a další infra diody, které budou po celém povrchu brýlí, tedy i na zadní straně. Díky tomu bude kamera snímat a vyhodnocovat pohyb hlavy uživatele o celých 360°.


Avegant Glyph

Další firmou zabývající se virtuální realitou je firma Avegant, která přišla na trh s prototypem brýlí Glyph. Tento produkt v sobě spojuje sluchátka pro poslech hudby a brýle pro virtuální realitu. Měly by uživateli poskytovat realistický zážitek bez bolestí hlavy a očí. Je zde totiž použita technologie Virtual Retinal Display. Jedná se o tzv. projekci do očí, kdy se člověk nedívá na displej, ale jsou mu do oka promítány přímo paprsky světla. To napodobuje skutečné vnímání okolního světa, na které jsou oči více zvyklé. Proto by nemělo nastávat bolestivé pálení očí a bolest hlavy. Pro každé oko je zde zvlášť promítán obraz s rozlišením 1280 x 768 pixelů. Toto promítání funguje na stejném principu jako DLP projektory, tj. zjednodušeně že vyrobené světlo dopadá na DLP čip, kde se pootočením určitých zrcátek (cca. 2 000 000) vytváří obraz, který je speciální optikou usměrněn do oka. Podobnou technologii využívají i chytré brýle Google Glass.


Rozhraní virtuální reality

Když už se člověk vnoří do virtuálního světa, ať už při hraní her, nebo při prozkoumávání 3D vizualizací, je vhodné virtuální svět ovládat i jinak než pouze klávesnicí. K tomu slouží speciální obleky plné senzorů a další kamery, které pohyb lidského těla zaznamenávají a převádějí na povely postavy ve virtuálním světě. Aby bylo možné tyto pohyby vykonávat, nejčastěji chůzi nebo běh, bez ohledu na omezení reálného prostoru (malá místnost), existují také tzv. rozhraní virtuální reality. Jedná se o zařízení (postroje), které nám umožňují poměrně reálný pohyb, například tedy chůzi, aniž bychom se v prostoru pohybovali. Jedním z vývojářů těchto zařízení je firma Cyberith s produktem Virtualizer. Jedná se určitý druh simulátoru, kde je uživatel uchycen v postroji a může volně vykonávat nejčastější problémové aktivity, tedy chůzi a běh. Za pomoci vysoce kluzné podložky společně se speciálním uchycením uživatele je zajištěna chůze na místě. Řada senzorů pak dodává počítači potřebná data o posunu a aktuálním stavu postavy.


Zdroje

[1] Oculus Rift [online]. Dostupné z: < https://www.oculus.com>, stav z 14. 12. 2014

[2] Avegant Glyph [online]. Dostupné z: <http://avegant.com>, stav z 14. 12. 2014

[3] Cyberith Virtualizer [online]. Dostupné z: <http://cyberith.com>, stav z 14. 12. 2014

[4] Wikipedia, Oculus Rift [online]. Dostupné z: <http://en.wikipedia.org/wiki/Oculus_Rift>, stav z 14. 12. 2014

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje