Uživatel:Dvoraj54

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

3D Rig

Zrcadlový 3D Rig od firmy 3ality

3d Rig (rig = výstroj, výbava) je zařízení používané k uchycení dvou kamer do jednoho aktivního 3D systému za účelem natáčení stereoskopického videozáznamu.

Proč se používá

K vytvoření iluze prostorového obrazu, je zapotřebí dvou obrazů zachycených z mírně odlišného úhlu a následně je zobrazit každému oku zvlášť. Pro natáčení pohybujících se objektů je nezbytné, aby byly oba obrazy natočeny současně. Kamery musí zůstat po celou dobu v přesně daném uspořádání, aby se zamezilo stereoskopickým chybám způsobeným vychýlením některé z kamer z osy natáčení. 3D rig tedy musí poskytnout pevné uchycení obou kamer v nastavitelné horizontální vzdálenosti jedné od druhé. Jelikož právě horizontální rozteč mezi kamerami udává hloubku výsledného prostorového efektu, je pro natáčení filmů také nezbytné, aby se jejich vzdálenost dala měnit dálkově v průběhu záběru.

Typy

Prakticky existují dva typy: Side by Side a zrcadlový 3D Rig.

Side by Side

Side by Side 3D rig

Stavba

Nejjednodušší způsob natáčení 3d záběrů. Kamery jsou uchyceny paralelně vedle sebe na horizontální ose nebo se mohou natáčet, tak že se jejich optické osy protnou ve vybraném bodě.

Výhody

Relativně nenáročné na výrobu a tím pádem levné. Dokáží nabídnout velkou vzdálenost mezi optickými osami a tím vytvořit efekt miniatury.

Nevýhody

Nedá se použít pro záběry z blízka, protože minimální rozteč optických os je dána fyzickými rozměry kamer. Pro blízké záběry je však potřeba menších roztečí (jako u lidských očí) a proto je toto uspořádání nevhodné na většinu záběrů potřebných při natáčení filmů.

Využití

Krajiny a celkově záběry a fotografie pořizované z dálky a zabírající velkou plochu. Pro nízkou nákladnost také pro amatérské video nebo pro akční kamery jako například Go Pro.

Side by Side 3D rig od Go Pro

Zrcadlový

Zrcadlový 3D Rig

Stavba

Toto sestavení využívá polopropustného zrcadla dělení světla dopadajícího do soustavy. 50% projde skrz k první kameře a zbytek se odrazí do devadesáti stupňů k druhé kameře. V tomto sestavení jsou tedy kamery vyosené o 90°, z nichž jedna je „vzadu“ v ose záběru a druhá buď nahoře, nebo dole.

Průchod světla polopropustným zrcadlem

Výhody

Největší výhodou tohoto uspořádání je možnost až nulové rozteče mezi optickými osami jednotlivých kamer. Pro většinu záběrů jako dialogové scény, detaily, akční záběry v pohybu apod. jsou totiž zapotřebí vzdálenosti mezi osami v řádech milimetrů. Další výhodou je možnost seřízení pozice kamer podle výsledného obrazu při nulové meziosé vzdálenosti kdy jsou stereoskopické chyby nejvíce patrné.

Nevýhody

Zrcadlo představuje další optický prvek náročný na výrobu a vyžadující šetrné zacházení. Nekvalitní zrcadlo může způsobit např. zkreslení barev, nepřesné umístění zrcadla může do záběru přenést odlesky apod. Tím že se světlo dělí, také dopadá na kamery pouze polovina světla a to klade větší nároky na optiku a snímače použitých kamer.

Využití

Díky možnostem natáčení prakticky stejným způsobem jako klasickou jednoduchou kamerou je toto uspořádání využívané při natáčení moderních 3D filmů. Režiséři toto řešení volí hlavně proto, že nemusí dělat kompromisy ve stylu natáčení.

Zrcadlový 3D Rig

Dnes nejpoužívanější zařízení a jejich výrobci

logo

3ality technica

Společnost se sídlem v Kalifornii zabývající se vybavení pro natáčení 3d filmů v nejvyšší kvalitě. Vyrábí jak systémy uchopení kamer 3D rig, tak hardware i software pro postprodukci záznamu. Jejich výrobky používají při natáčení filmů jako Hobit, X-Men – Budouci minulost, Úsvit planety opic atd.


3ality TS-5
3ality Atom

TS-5

3D systém upevnění kamer umožňující nešení jedním kameramanem jako při klasickém 2D natáčení. Využívaný v úzkých prostorách. Váží 10 kg (bez kamer).Atom

Větší systém se širším záběrem určený pro natáčení ze stativů a robotický ramen. Sám o sobě ale velmi lehký, 15 kg (bez stativu, kamer atd.).¨
logo

RED

Aby bylo možné vyrobit takto kompaktní uchopovací systémy, musí se používat také velmi kompaktní a lehké kamery v poslední době se nejvíce používají kamery RED Epic dragon, které používá i výše zmíněná společnost.

RED Epic dragon

Kamera schopná natáčet v rozlišení 6K při 85 snímcích za vteřinu. Tělo kamery váží pouze 2,5 kg.

Senzor: 19-Mpix, 30.7 x 15.8mm 16-bit CMOS

Rozlišení: 720p (1280x720) – 6K(6144 x 3160)

FPS: 1-300

Formát: REDCODE RAW (RAW s proměnným kompresním poměrem)

Záznamové médium: SSD disk

Cena: $31,200 (bez objektivu)

RED Epic dragon


Zdroje

http://www.dxomark.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/3D_rig

http://en.wikipedia.org/wiki/Stereoscopy

http://www.3alitytechnica.com/

http://www.red.com/

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje