Uživatel:Hachluka

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

V roce 2010 společnost Samsung uvedla na český trh první 3D televizi. Ve světe se již nějakou chvíli tyto televize prodávali a prodejci televizorů se předháněli, kdo nabídne lepší obraz, rozlišení atd... Technologie již delší dobu existovala v kinech a byla tedy otázka času, kdy se tento fenomén dostane i do domácností. Postupem času však 3D technologie začala ztrácet na významu, protože zákazníci zjistili, že tuto technologii v běžném životě nepotřebují či vůbec nechtějí používat. Důvod je jasný nikomu se moc nechce při sledování televize nasazovat si brýle a při přerušení sledování si je sundavat... V dnešní době jsou dva druhy 3D technologie autostereoskopické (bez použití brýlí - stále ve vývoji) a stereoskopické (s brýlemi)

Obsah

Historie

Již ve 30. letech 19. století byl popsán princip trojrozměrného vidění u člověka. Sir Charles Wheatstone to dokázal při experimentu ve kterém použil stereoskop - jednoduché mechanické zařízení, které drží před očima diváka dva obrázky vyfocené z různých úhlů. Tím vznikne klam pro lidské oko. V roce 1922 byl poprvé promítnut 3D film. A první stereoskopická 3D televize byla vynalezena v roce 1928.

V 50. letech byly první pokusy o komercializaci. Alfred Hitchcock natočil slavný film Vražda na objednávku ve 3D, ale kvůli tomu, že ještě tehdejší kina nebyla připravena k promítání v tomto formátu byl film nakonec uveden v klasickém 2D.

Přelom přišel až s vynálezem IMAX 3D, který byl představen v roce 1986 na Expo86 ve Vancouveru.


Princip

Princip vidění

Princip trojrozměrného vnímání okolního světa je založen na skutečnosti, že člověk má dvě oči navzájem od sebe vzdálené 7 cm až 10 cm. Každé oko proto vidí trochu jiný obraz - okolní předměty vidí každé oko pod mírně odlišným zorným úhlem a před mírně odlišným pozadím. Tyto dva odlišné pohledy pak lidský mozek vyhodnotí tak, že jsme schopni vnímat různou vzdálenost sledovaných objektů od oka; vidíme tedy prostorově.


3D technologie

Existuje několik technik pro výrobu a zobrazení 3D pohyblivých obrázků. Základním požadavkem je vyrovnané zobrazení obrázků, které jsou filtrovány zvlášť pro levé a pravé oko. K dosažení tohoto cíle byly zatím využity dvě strategie. Buď musí mít divák při promítání brýle, které filtrují snímky do každého oka samostatně, nebo je třeba obrázky rozdělit pomocí světla, divák tak nemusí nosit žádné brýle. Mezi běžně používané technologie patří:

3D kamera

Anaglyf- nejstarší a také nejméně dokonalá technologie založená na tom, že snímek je zbarven do červena či modra někdy i zelena a po nasazení brýlí s barevnými filtry vzniká iluze 3D projekce.

Příklad 3D projekce v kině

Aktivní 3D projekcevyužívá bateriemi napájené brýle. Princip je v zaznamenávání obrazu. Kamera obsahuje dvě čočky od sebe vzdáleny jako oči. Obraz se střídavě zaznamenává jednou z levé čočky a podruhé z pravé (10 snímků obsahuje 5 levých a 5 pravých). V kině se potom promítají dvojnásobnou frekvencí dva obrazy v jednom a pomocí brýlí se pak obraz rozdělí pro každé oko zvlášť.

Pasivní 3D projekcemnohem častější a levnější kvůli brýlím - nemusí se nijak napájet. Liší se tím, že při natáčení se levá a pravá čočka zapisuje na svůj vlastní filmový pás a v kině jsou následně pouštěny ze dvou promítaček najednou. Pravý a levý obraz je od sebe odlišen horizontálním a vertikálním vlněním, které rozdělí filtr na brýlích. Tato metoda je levnější byť je potřeba zakoupit speciální plátno a synchronizované promítačky.IMAX 3D

Porovnání velikosti filmových pásů

IMAX (Image MAXimum) je nejlepší filmový formát jaký kdy byl vytvořen. Liší se od ostatních filmových formátů snímáním a promítáním. Promítá se vodorovně a ne svisle jak tomu bylo dříve. Také velikost filmového pásu se značně liší. Negativ má šíři 65 mm a kopie je vyhotovena na 70 mm pozitivního materiálu. Každé políčko má 69,6×48,5 mm. Aby se dosáhlo hladkého obrazu, tedy 24 snímků za sekundu, musí se pás pohybovat třikrát rychleji. Takto se označuje formát 1570 podle patnácti perforačních okének na každé políčko.

Rychlost pásu je v IMAXu 1,710 m/s, kdežto u běžných formátů je rychlost pouze 0,456 m/s. U formátu IMAX HD se používá dvojnásobná rychlost tedy 3,420 m/s

Zajímavostí je, že při natáčení se používá negativ o šířce 65 mm (velkoformátový záznam), zbývajících 5 mm bylo určeno pro zvukovou stopu. Při použití formátu 1570 je třeba záběr při kopírování nepatrně zvětšit

Standardní plátno pro IMAX má 22×16 m a udává rozlišení 10000×7000 obrazových bodů. Největší filmové plátno má Panasonic IMAX Theatre v Sydney v Austrálii, která má rozměry 29,5 m a 36 m a tedy plochu 1060 metrů čtverečních.

Užitek 3D technologie

Samozřejmě v dnešní době je vidět, že 3D technologie u domácích televizorů je na ústupu. Samozřejmě pro všechny výrobce ať už je to Sony, Samsung, LG nebo Panasonic byla 3D technologie jen dalším vylepšením, další položkou na seznamu "chytrých" dovedností svých televizorů.

Pro lidi s oční vadou je tato technologie zcela zbytečná, protože nikdy prostorový efekt neuvidí. Jedná se lidi např. s jedním okem či lidé s tupozrakostí či šilháním. Je to kvůli tomu, že poškozené oči nedokáží vyslat dostatečné množství informací svému mozku k tomu, aby dokázal vytvořit člověku plasticitu obrazu.

V současné době v České republice vysílá pouze jediný televizní kanál ve 3D a to HD+ dostupný na všech nabídkách digitální televize UPC ČR i UPC Broadband Slovakia, a to nejen v HD, ale i ve standardní verzi.


Zdroje

HD+

Pasivní techlonogie

Technologie IMAX

3D technologie

3D televize

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje