Uživatel:Hartmpe3

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

MXL Genesis

MXL Genesis je vlajkovou lodí americké firmy Marshall Electronic (MXL), vyrábějící zvukovou techniku, převážně mikrofony. Jedná se bezesporu o velmi netradiční kondenzátorový mikrofon, který upoutá nejen velmi zajímavým a výstředním vzhledem, ale také použitím elektronky Mullard 12AT7 v předzesilovači.

Mikrofon Genesis.
Mikrofon MXL Genesis

Většina studiových techniků si zvolí Genesis jako hlavní vokální mikrofon, pro jeho schopnost pořizovat dominantní nahrávky, jenž jsou ve finálním mixu jasně čitelné. Ačkoliv mikrofon není levný (cena osciluje okolo 600$), zdaleka není tím nejdražším, co lze na poli mikrofonní techniky pořídit, přesto o něm recenzenti často tvrdí, že je schopen konkurovat i těm nejlepším mikrofonům na trhu (například legendární Neumann U87 - 3 500$). Toto tvrzení podporuje i ocenění PAR Excellence časopisu Pro Audio Review, které mikrofon obdržel v roce 2008.

Genesis je dodáván s bohatým příslušenstvím, umožňující okamžité používání mikrofonu v profesionálních podmínkách.


Mikrofony - typy, srovnání

Definice mikrofonu

Mikrofon Genesis.
MXL Genesis

Mikrofon je elektroakustický měnič, sloužící pro převod akustického signálu na signál elektrický. Dle způsobu převodu a konstrukce se mikrofony dělí do dvou základních skupin na elektrodynamické (dynamický mikforon) a elektrostatické (kondenzátorový mikforon). Existuje spousta dalších typů, například páskový, uhlíkový, elektretový, piezoelektrický, kromě posledního jmenovaného však můžeme tvrdit, že jde pouze o speciální případy již zmíněného elektrostatického a elektrodynamického mikrofonu. Jednotlivé typy se liší rozměry, konstrukcí, použitými součástkami, nutností přídavného napájení, použitím atp. Přesto jednu část má spolehlivě každý mikrofon - mikrofonní membránu.

Parametry mikrofonů

Mikrofony se posuzují podle nepřeberného množství parametrů. Mezi hlavní parametry patří citlivost, odstup signálu od šumu, frekvenční charakteristika, směrová charakteristika a rozměr membrány. Parametry definují použitelnost mikrofonu, na každou studiovou aplikaci je třeba odlišných kvalit.

Mikrofon Genesis.
Kardioidní směrová charakteristika
Klady a zápory jednotlivých typů mikrofonů

Mikrofon Genesis.
Schéma uhlíkového mikrofonu


Mikrofon Genesis.
Schéma kondenzátorového mikrofonu


Kondenzátorové mikrofony

Předmět tohoto článku, mikrofon Genesis, je lampový kondenzátorový mikrofon, tomuto typu se tedy budeme věnovat podrobněji.

Elektrostatický, kapacitní (kondenzátorový) mikrofon se skládá z membrány, jenž je zároveň jednou z desek kondenzátoru. V rytmu změny polohy následkem působení akustického tlaku na membránu se mění kapacita kondenzátoru. Tato změna se převádí na elektrický signál buď tak, že je vlastní mikrofonní vložka napájena z velmi měkkého zdroje polarizačního napětí a napětí na ní je snímáno předzesilovačem s velkou vstupní impedancí, nebo je kapacita vložky použita jako součást vysokofrekvenčního oscilátoru, rozlaďovaného změnou kapacity, a v následujících obvodech je demodulován nízkofrekvenční signál. Kondenzátorové mikrofony obou provedení vyžadují napájení. Při vhodné konstrukci mikrofonní vložky je možné polarizačním napětím měnit směrové charakteristiky mikrofonu, což umožňují některé studiové mikrofony. Kondenzátorové mikrofony jsou pokládány za nejkvalitnější a používají se často pro profesionální záznam a měřící účely.


Příslušenství

Mikrofon Genesis.
Externí zdroj
Použití mikrofonu

Doporučené použití mikrofonu Genesis.
Doporučené použití mikrofonu Genesis


Technické specifikace

Mikrofon Genesis.
Frekvenční a směrová charakteristikaVnitřní zapojení

Mikrofon Genesis.
NOS Elektronka Mullard

Odšroubování prstence na spodní straně nám umožní sejmout plášť mikrofonu a prozkoumat tak vnitřní uspořádání. Okamžitě nás upoutá kovový rám, do nějž jsou zasazeny dva plošné spoje, na které jsou připojeny všechny součástky, včetně keramické patice a elektronky Mullard. Pozlacený koš bohužel odšroubovat nejde, membrána mikrofonu je proto nepřístupná. Zajímavé je, že mikrofon na rozdíl od mnohých lampových mikrofonů nemá výstupní transformátorový stupeň. Elektrolytické kondenzátory zapojené v obvodu s elektronkou jsou cejchovány na napětí 250V, lze tedy předpokládat, že elektronka pracuje pod poměrně vysokým napětím. Po důkladnějším prozkoumání si můžeme všimnout, že ačkoliv je výstup mikrofonu 7-pin M XLR, je využito jen 5 vodičů.Připojení externího zdroje

XLR.
Zapojení symetrického kabelu

Genesis je dodáván společně s dvěma kabely Mogami, přičemž jeden je klasický symetrický 3-pinový, druhý je poměrně zřídka používaný 7-pinový. Symetrické zapojení kabelů umožňuje průchod mikrofonního signálu a zároveň napájení mikrofonu, signál tak prochází externím napájecím zdrojem do záznamového zařízení (mixážní pult, zvuková karta...). 7-pinový kabel je použit pro připojení mikrofonu k napájecímu zdroji, 3-pinový pro připojení externího zdroji k záznamovému zařízení.


Elektronka Mullard 12AT7

Mikrofon Genesis.
NOS Elektronka Mullard

Čisté výšky, teplé středy a pevné basy, tolik ceněné vlastnosti mikrofonu Genesis jsou dosaženy použitím elektronky Mullard v předzesilovači. Tyto elektronky jsou známé a ceněné pro schopnost produkovat jemný, bohatý zvuk. Elektronky s přesným označením CV4024 jsou dovážené přímo z Velké Británie jako 'NOS' - 'New Old Stock', tedy 'Staré Nepoužité Zásoby'. Tyto elektronky byly původně vyrobeny pro potřeby britského královského letectva (RAF). MXL elektronky podrobuje zatěžovacím testům, aby zajistil bezproblémovou fukčnosti - elektronky jsou mimo jiné žhaveny po dobu 48 hodin.

Zajímavostí je i označení elektronky - CV v názvu totiž znamená 'Common Valve' - 'běžná elektronka'; dnes je tento typ poměrně vzácný a spousta hudebníků na její zvuk nedá dopustit. Poslední dobou je však velký problém s jejich levnými kopiemi (především z Číny a Ruska). Rozeznat se od sebe dají celkem snadno - pravé elektronky Mullard CV4024 byly vyráběny pro armádní účely a jako takové nesměly být označeny žádným logem, pouze sériovým číslem. Kopie jsou často potištěny falešným logem Mullard.Zdroje

http://www.hmf.ic.cz/mic_konstrukce.htm
http://fyzika.jreichl.com/main.article/print/388-elektrostaticky-mikrofon
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mikrofon
http://www.musiciansfriend.com/condenser-microphones/mxl-genesis-studio-tube-condenser-microphone
http://www.mxlmics.com/microphones/studio/Genesis/
http://www.upscaleaudio.com/products/Mullard-CV4024-%7B47%7D-12AT7.html

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje