Uživatel:Horvacsa

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Dualkamerové systémy Huawei.jpg

Obsah

Úvod

Technologie tzv. dualcamera byla nejprve představena na World Mobile Congress v Barceloně v roce 2014, a pak se to začalo aplikovat i v smartphonech. V dněsní době si již můžeme koupit telefony s dualcamerou a podle CNET jsou tyto dualcamery právě bodoucností smartphonů. V minulosti dual camerové systémy byly použity pro 3D zobrazení, ale v dnešní době smartphony s dual camerou vyfotí síce jenom jednu fotku, ale kvalita této fotky je mnohem vyšší.

Na co slouží druhá kamera?

Obě kamery na telefonech dělají různé věci. Jedna kamera má tradiční RGB snímač (senzor), tj. vyfotí barevnou fotku. Druhá kamera má monochromatický senzor, což znamená, že vyfotí pouze černobílé scény. Můžeme si myslet, že druhá kamera je zabudovaná jenom proto, abychom mohli fotit černobíle (což taky můžeme), ale ve skutečnosti, náš chytrý telefón získá více informací pomocí druhé kamery.

Proč je černobílé snímání dobré?

Monochromatický senzor dokáže zachytit více detailů ze scény než barevný senzor (kromě skutečné barvy). A to z toho důvodu, že monochromatický snímač detekuje jenom množství světla přicházející z daného místa a nezajímá ho, že světlo má jakou barvu. Naopak, RGB snímače musejí odfiltrovat světlo za účelem zjištení, jaké barvy kam jdou. Přitom se strácejí detaily, které by jinak mohly být použity k vytvoření ostrejšího obrazu. Huawei tvrdí, že pomocí dvou senzorů umožnuje zachytit P9 až 270 procent více světla než např. Iphone 6S a 70 procent více světla než Galaxy S7. Rgb.png

Jak pracuji společně tyto dvě kamery?

Obě kamery fotí fotografii současně a poté P9 využívá silné stránky z obou (barevný a černobílý) obrázků a vytvorí tak jeden ostrý obrázek.
Ket kamera.png

Proč nejde použít jenom jeden doopravdy kvalitnej fotoaparát?

Protože je to těžké vytvořit na smartphone. Chcete-li lepší fotky, musíte použit větší snímač fotoaparátu, který dokáže zachytit více světla a proto přidat více detailů do obrázku. Ale smartphone jsou čas od času menší a menší, takže se vývojáři musí rozhodnout: přidat větší kamery, nebo najít chytrejší řešení.
srovnané fotky

FOCUS

Huawei tvrdí, že dualcamerový system zrychluje fokusační rýchlost. Fotoaparáty na P9 mají stejnou ohniskovou vzdálenost, ne jako v případě Iphone 7plus – tam se používají širokoúhlové a tele-objektivy. Zlepšení fokusačné rychlosti je okrajová záležitost, ale co je skutečne důležité, že fotoaparátfokusuje ostře a výsledek je ostrá fotografie s podrobnými detaily. Když fotíme fotografii pomocí dualcamerového systému, oba fotoaparáty fotí simultánně obrazy a následně obrazy jsou sešité pomocí softwaru. Tento proces snímání přináší vynikající výsledky a obrázky jsou jasné s velkou barevnou reprodukcí, když je dostatek světla. Nevýhodou je, že proces trvá jednu, nebo dvě sekundy k zpracování, takže je nevhodné pro focení rychle se pohybujúcich objektů, třeba detí.

Pokud chceme fotografovat krajinu a máme trošku trpělivosti, kamera P9 poskytuje výborné základy při dostatečném osvětlení a výsledky jsou vynikající.
focus

BOKEH

Bokeh je efekt, který se používá mezi profesionální fotografy, aby se oči zaoštrili na fotografii, přestože je pozadí rozostřené. S tradičním fotoaparátem můžete dosáhnout bokeh několika způsoby. Na P9, když se fotí s režimem bokeh, fokusace fotografii se může upravit i poté, že obraz byl nasnímán. Tímto způsobem si můžete vybrat fokusaci, a třeba rozostřit pozadí. Bokeeh.png

Seznam smartphonů s dualkamerou

Huawei Honor P9 [1]

LG G5 dual camera phone [2]

HTC One M8 [3]

XOLO Black

LG Nexus 5 (2015)

ZTE Star 3

ZTE Axon Lux

ZTE Axon Pro

ZTE Axon Elite

ZTE Grand X Max 2

Asus Zenfone Selfie

Qiku Q Terra

LeEco Cool1 dual

Moto X (2016)

Samsung Galaxy Note 6

Huawei P9 (upcoming)

Huawei Honor 6 Plus

Huawei Honor V8

Huawei Honor 8

Samsung Galaxy S8

Sony Xperia M Ultra (upcoming)

Xiamoi Mi Note 2 (upcoming)

Xiaomi Mi5s (upcoming)

Xiaomi Redmi Note 4 (upcoming)

Xiaomi Redmi Pro

iPhone 7 (upcoming & rumored)


Zdroje

[4] [5] [6] [7] [8]

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje