Uživatel:Hruskfr1

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

DiscT@2

logo DiscT@2

Tato technologie byla první, která přišla s využitím laserového potisku záznamového média. Byla vynalezena společností Yamaha a představena společně s vypalovačkou Yamaha CRW-F1. Bylo možno vypalovat na CD-R a CD-RW. Nevýhoda tohoto typu popisu bylo, že byl vypálen přímo do vrstvy pro záznam dat. Pro popisek musí CD obsahovat vhodný typ barviva, který je AZO (případně SUPERAZO) nebo Cyanin. U těchto materiálu je dobře patrný rozdíl mezi vypálenou a nevypálenou oblastí. Byly využívány CD s rychlostí 1x-16x. Kreslení je možné ve 128 odstínech barviva. Rozlišení tisku odpovídá hodnotě 250DPI. Při kreslení do barviva jsou vytvářený body o tloušťce 0,1mm, což je hodnota, která je při pozorném zkoumání vidět a je tak velmi ovlivněno rozlišení popisku.

Výhody: Vytváření popisků na již uzavřeném CD-R

Nevýhody: tisk do záznamového média, při opětovném tisku nedojde k zápisu obrazu na stejné místo

Způsoby popisu:

Popis na již uzavřené CD-R je jen možné do míst, kde nejsou zapsaná žádná data Kresba na prázdné CD je možná, ale je vysoce neefektivní, neboť je nejprve provedena nejkratší možná stopa přibližně 600kB, ale musíme počítat i s Lead In a Lead Out. CD se pak uzavře a na zbytek se zapíše popisek. Nelze pak již zapsat žádná data.

Je potřeba říci, že tato technologie se již dnes nepoužívá. Ukázky popisů:

Ukázka popisu
Deatail popisu


LabelFlash

logo LabelFlash

V roce 2005 společnost Yamaha a Fujifilm představili Labelflash. Šlo ale jen o vylepšený DiscT@2. Tato technologie se týkala výhradně DVD±R, na kterém šlo vytvořit popisek z obou stran. Pokud jde o popisek na spodní datové straně, je vše totožné jako u DiscT@2. U horní strany je barvivo umístěno v hloubce 0,6mm.Čímž je zajištěná ochrana proti oděru. Hloubka je tak teda stejná jako na datové straně média. Díky větší hustotě zápisu je k dispozici 256 odstínů šedi. Využívá se tzv. šrafování, kdy bity o samých jedničkách reprezentují nejtmavější bod na disku a bity o samých nulách zase značí nejsvětlejší bod na disku, tzn. jednička je vypálený bod a nula nevypálený. Kombinací těchto bitů lze dosáhnout různých odstínů. Nejvýznamějším výrobcem mechanik pro tuto technologii byla společnost NEC. U starších mechanik tohoto výrobce bylo možné zajistit kompatibilitu s touto technologií přepsáním firmwaru mechaniky.

Výhody: možnost opakovat popisek na stejné místo, rychlost popisu, nepotřebuje speciální média pro popis datové strany

Nevýhody: výsledný efekt zápisu je často patrný až při naklonění média, neumí popisovat CD, vypaluje i bílou barvu, při opětovném vypálení popisku do datové vrstvy se kontrast zhoršuje ( dochází k přepálení)

Porovnani.jpg
Ukázka popisu


LabelTag

logo LabelTag

LabelTag je další variace na technologii DiscT@2 a to v tom smyslu že kreslí opět do záznamového barviva.Vše co platilo pro Disc Tatoo pltí i zde, kromě následujících změn. Umožňuje kreslit na CD-R a DVD±R. Kreslení zde probíhá ještě před uzavřením média, což má za následek, že tisk popisku nelze opakovat. Obrázek tak tvoří klasickou session v záznamové vrstvě. Nejvíce spojovaná firma s touto technologií je společnost LiteOn. Oficiální materiály hovoří o tom, že lze po skončení session popisku opět do další session zapisovat data. Popisky a data se tak mohou střídat. Co se týče editoru pro Label Tag je oproti předešlým technologiím mnohem jednodušší. Což má za následek, že nemáme tolik možnosti jak tvarovat popisky. V sesiion můžeme mít maximálně jeden text a jeden obrázek, nebo čistě pouze text a obrázek. Výsledný popisek má vždy kruhový tvar, se středem uprostřed média. To může být považováno za nevýhodu. Je zde výhodné využívat tzv. inverzní bod. Jedná se o to že není vypálen samotný text ale jeho okolí. Na základě této technologie existují i ochrana proti kopírování. Společnost X-net používá LabelTag jako viditelný vodoznak. Je pro to použita upravená mechanika LiteOn iHAS220-dotC.

Výhody: Vhodné pro použití na ochranu proti kopírování

Nevýhody:Nemožnost opětovné kreslení popisku

Ukázka ochranného vodoznakuLightScribe

logo LightScribe
mezikruží


Tato technologie byla patentována společností HP v roce 2004. Umožňuje vytvářet popisky na vrchní straně média, které má bronzovou barvu. V současné době se jedná o nejrozšířenější typ technologie pro popis CD a DVD pomocí laseru. Mechaniky pro LightScribe nevyrábí jen HP, ale v licenci je vyrábí například i Benq, Philips Lite-On, atd. . V mechanice musí být hardwarové rozšíření o optické čidlo, které kontroluje polohu disku vůči optické hlavě s laserem. Toto čidlo využívá na popisovaném médiu následující mezikruží.

Mezikruží lze rozdělit do dvou částí. Do vnitřní a vnější. Na vnitřní straně mezikruží jsou v kruhu uspořádány svislé proužky, které slouží se snímání rychlosti otáčení. NA vnější straně se nacházejí trojúhelníky čtverce a obdélníky a ty slouží pro snímání pozice.

V současné době jsou na našem trhu nejrozšířenější disky od Verbatim. Lze na ně kreslit ve 256 odstínech šedi. Ovšem pouze monochromaticky, pakliže požíváme klasická média s bronzovou barvou. Ve verzi LightScribe 1.2 lze monochromaticky zapisovat i na barevná média. Barvivo, do které je popisek vypálen, je vyrobeno ze světlocitlivé chemikálie, jde tedy opět o barvivo AZO.

Výhody: Při opakovaném přepisu se zvyšuje kontrast

Nevýhody: Dlouhá doba vypálení popisku (Při nejvyšší kvalitě klidně i 30 minut)


konstrukce CD,DVD

konstkukce CD
konstkukce DVDSpecifikce

Specifikace.jpg

Porovnání LightScribe a LabelFlash

Picture-srovnani.jpgZdroje

http://www.svethardware.cz/pruvodce-vypalovanim-lightscribe

http://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/4587-lightscribe-popisujeme_cd_a_dvd

http://cs.wikipedia.org/wiki/LightScribe

http://notebook.cz/clanky/technologie/2006/LightScribe

http://www.verbatim-europe.cz/cz_17/article_lightscribe-media

http://www.svethardware.cz/recenze

http://www.svethardware.cz/pruvodce-vypalovanim-lightscribe

[http://diit.cz/clanek/advaned-audio-master-quality-recording

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje