Uživatel:Kleckmi2

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Obraz

Formáty obrazu

Nejčastější formát s kterým jsme se stýkali byl 4:3. Má poměr stran 1,33:1. Asi nejrozšířenějším Formátem je tzv. FLAT Poměr stran má 1,85:1 a velmi se blíží formátu 16:9(1,77:1). Dalším formáte, který můžeme vídat v kinech je SCOPE(2,35:1). Tento formát je na filmovém políčku zaznamenán tak, že je ve vodorovném směru smrštěn a natažen ve svislém směru.

Historie

Analogové projektory

Šířka filmových pásů

Druhy kopií a projektorů

Dříve se film promítal z filmových pásů, které byli různé velch ikostně. Mezi nejběžnější patří 35mm kopie, kterou můžeme zahlédnout ještě dnes v kinech. Má perforaci na obou stranách pásu mezi níž se nachází formát zvuku Dolby Digital. Mezi perforací a obrazem můžeme najít Dolby stereo a DTS(Digital Theatre System). Menší předchůdce 35mm kopie je 16mm kopie. Ta má perforaci také na obou stranách, ale jen u němých filmů. U ozvučených filmů se zvuková stopa musela umístit místo perforace na jedné straně. První šířka pásu byla 8mm. Tato kopie má perforaci už jen na jedné straně a frekvenci obrazů 16 snímků za sekundu. Mezi širší filmové pásy patří 70mm a Imax (viz obr.). Tuto šířku dnes ještě také můžeme spatřit v kinech a například na IMAX se natáčel film "Batman", který byl nedávno v kinech.

Lamphouse

Každý druh kopie má i vlastní projektory. 8mm projektor má v lamphousu halogenovou žárovku 12 V/100 W. U nějakých projektorů je možná změna obrazové frekvence, ale nejčastěji se používá 18 snímků za sekundu. 16mm projektor, kde se používá projekční žárovka 1000W. Nejběžnějším projektorem je 35mm. Zde se nachází xenovová výbojka o výkonu od 2kW-8kW. Zvukový budič je umístěn až za projekcí obrazu. Zvuk je na filmu předběhnut oproti obrazu o 18 polí, aby byl synchronní s obrazem. Filmové pásy se namotávají na různě veliké cívky. Z cívek se film založí na kladky do projektoru a zvolí se správná předsádka a objektiv - podle formátu. Cívky se rozlišují podle toho, kolik metrů filmu se tam vejde. Jsou dva druhy a to 600m a 1800m cívka.

Analogová 3D projekce

IMAX

Dříve před digitalizací se v Imaxu promítal 3D obraz z filmových kopií. Byly dvě a každá se zakládala zvlášť. Mívala většinou až okolo 300kg.


Současnost

Digitalizace

Digitální projektory

- Barco 
- SONY 
- Christie
- NEC

Dnes vládne digitalizace a tudíž i projektory jsou digitální. Tyto projektory mohou promítat jakýkoliv formát obrazu. Poměr stran se nastaví a uloží v projektoru. Xenonové výbojky mají výkon od 2kW do 10kW a tlak až 4MPa. Jsou umístěny v "Lamphausu", který brání poškození ostatních částí projektoru při výbuchu lampy. Filmy se již dodávají na HDD ve formě DCP(Digital Cinema Package) a mají velikost přibližně okolo (100-150)Gb na 1,5hod při kvalitě 2K. Filmmy v rozlišení 4K se již také vyskytují(např. nedávno uvedený HOBIT), ale většina kin má stejně projektory pouze v kvalitě 2K.

Filmy se nahrávají na servery, které jsou připojeny k projektoru. Existují servery Doremi, Dolby, XDC, Sony. První tři zmíněné servery jsou kompatibilní s jakýmkoliv již zmíněným projektorem. Sony dodává rovnou dohromady projektor se serverem. DCP, které se nahraje na server musí mít ještě tzv. "klíč" - KDM(Key Delivery Message). Tento klíč je vyráběn na konkrétní server a konkrétní časové období. Je to proto, aby nedocházelo ke zneužívání.

Master Image

Také musíme zmínit 3D projekci. 3D projekce je tvořena pomocí Master Image(MI). To jsou filtry, které jsou umístěny těsně před objektivem a točí se. Tím vzniká pro diváka, který má nasazen speciální neaktivní brýle obraz 3D. Další možná 3D projekce je pomocí dvou projektorů. Tato technologie se nachází u nás v IMAXu. Jsou zde umístěny dva Christie projektory.


Zvuk

- Dolby A
- Dolby Stereo SR
- Dolby Digital 5.1
- DTS
- SDDS
- Dolby surround 7.1


Historie

Na filmových kopiích byla zvuková stopa Dolby SR umístěna buď místo perforace, nebo mezi perforací a obrazem. Dolby Digital, který se nachází jen na 35mm, 70mm a Imax kopiích je mezi perforací. Nejčastěji Dolby Digital 5.1, který bývá zálohován formátem Dolby Stereo. Má pět hlavních plnorozsahových kanálů - pravý přední(ruchy, dialogy), střední(řeč), levý přední(ruchy, dialogy), pravý zadní(hudba, ruchy), levý zadní(hudba, ruchy) a LFE kanál.

Současnost

V současnosti se požívá Dolby digital surround 5.1 EX.Tento formát má navíc ještě středový zadní kanál.Je maticově zakódován do dvou zadních kanálů. Dalším je Dolby Surround 7.1. Přidává navíc oproti 5.1 další dva prostorové kanály. Pro diváka lepší, jelikož se zlepšuje pohyb zvuku. Prozatím nejnovějším používaným formátem je Dolby Atmos. Umožňuje silnější reprodukci basů a používá kvalitnější subwoofery. Má 49 reproduktorů umístěných za plátnem, na stropě, zaadních stěnách a bočních stěnách.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje