Uživatel:Kralvac7

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Headsety pro virtuální realitu

Pojem virtuální realita se v poslední době vyskytuje ve spojení s headsety. V tomto významu znamená virtuální realita zmatení lidského zraku, aby si člověk připadal, že je uprostřed děje. Ať už se jedná o 360° video nebo hru, uživatel se může pouhým otočením hlavy rozhlížet po novém virtuálním světě. Headsety pro virtuální realitu tedy plní podobnou funkci jako sluchátka pro zvuk.

Princip headsetu

Hlavní součástí headetu je displej. Obraz z displeje prochází čočkou pro každé oko. Vytvoří se tím iluze 3D obrazu, podobně jako v kině. Headset je většinou pevně upevněn na hlavě, což umožňuje senzorům polohy (gyroskop, akcelerometr) snímat pohyby hlavy.

Využití telefonu

Google Cardboard

GC.jpg

Jelikož téměř každý vlastní chytrý telefon, Google se rozhodl vytvořit headset s využitím hardwaru telefonu. Byl vytvořen volně dostupný standard Google Cardboard. Jedná se o headset z kartonu, který je velmi levný a dostupný všem s telefony se systémem Android nebo iOS a uhlopříčkou mezi 3,5" a 6". S použitím čoček s ohniskovou vzdáleností 45 mm se přenese obraz z telefonu, který je rozdělen na 2 poloviny (pro každé oko jiný obraz) a upraven distorzí. Distorze obrazu na dispeji vyruší distorzi čoček, čímž vznikne přesvědčivý vjem se širokým zorným polem. Ke snímání polohy hlavy jsou použity vestavěné senzory telefonu. Jelikož tyto senzory nejsou uzpůsobené tomuto účelu, lze snímat pouze otočení hlavy a ne její pohyby. Občas také dochází k pohybu obrazu, i když se uživatel nehýbe. Headse tse ovládá pohybem hlavy a jedním tlačitkem. Google Cardboard lze využít například ke sledování 360° videa nebo fotografií, prohlížení měst v aplikaci StreetView, popřípadě hraní jednoduchých her. S cenou okolo 300 Kč je headset velmi dostupný a může sloužit jako uvedení do světa virtuální reality pro běžné uživatele.

Samsung Gear VR

GVR.jpg

Samsung se vydal podobnou cestou jako Google, kdy princip a funkce zůstává stejná. Headset funguje pouze s telefony Samsung Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+ a Note 5. Headset je vyrobený z plastu a obsahuje navíc touchpad a tlačítko zpět pro snadné ovládání. Cena se pohybuje okolo 2500 Kč.


Samostatný headset

Narozdíl od předešlých headsetů, které se soustředí na představení virtuální reality, se začínají oběvovat i headsety s přesným určením. Tyto headsety jsou vybaveny vlastním displejem a sadou přizpůsobených senzorů. Veškeré výpočty probíhají v externí stanici. Tyto headsety jsou primárně zaměřeny na herní průmysl. Většina headsetů je ve fázi prototypů a na trh by měly být uvedeny v průbšhu následujícího roku.


Oculus Rift

OR.jpg

Oculus Rift využívá OLED displej s rozlišením 2160x1200 picelů a obnovovací frekvencí 90 Hz. Čočky jsou nastavitelné, takže si je každý uživatel může přizpůsobit svému zraku. Běžné senzory otočení hlavy jsou doplněny o tzv. "constellation tracking", který umožňuje sledování pohybu hlavy v prostoru. Oculus Rift používá jako zdroj Xbox One, popřípadě počítač s Windows. K ovládání je možné využít běžný Xbox ovladač nebo speciálně vyvinutý Oculus Touch, který kromě páček a tlačítek obsahuje i senzory otočení a polohy rukou.
HTC Vive

HTC.jpg

HTC Vive používá také OLED displej, ale s rozlišením 2400x1080 pixelů a obnovovací frekvencí 90 Hz. Stejně jako Oculus Rift obsahuje senzory otočení hlavy. Se speciální periferií umí headset sledovat polohu hlavy na území zhruba 5x5 metrů. Díky spolupráci se společností Valve (herní obchod Steam) vzniká platforma Valve VR, který umožní hraní počítačových her ve virtuální realitě. K ovládání mohou sloužit jakékoli počítačové periferie, popřípadě uzpůsobený ovladač od HTC se senzory polohy rukou.

Playstation VR

PVR.jpg

Tento headset disponuje displejem o rozlišení 1920x1080 pixelů s obnovovací frekvencí 120 Hz. Latence sledování pohybu se pohybuje pod 18 ms. Jak už napovídá název, headset je určen k herní konzoli Playstation 4.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje