Uživatel:Kubicad1

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání
nVidia GTX 970 4GB verze

Obsah

Grafická karta nVidia Geforce GTX 970

GeForce GTX 970 je grafický čip od společnosti nVidia s architekturou Maxwell. Svou architekturou a parametry se řadí do vyšší střední třídy grafických karet. Je hojně využívána v oblastech grafického designu, herního průmyslu nebo 3D modelování (vhodná díky SLI konektoru pro propojení více karet stejného typu). Svým poměrem cena/výkon se stala jednou z nejprodávanějších grafických karet nejen z řady Maxwell.

čip GM204

Technické parametry

Čip - 1 664 stream procesorů, 28nm technologie
Paměť - 4GB GDDR5, 256-bit sběrnice
Frekvence jádra - 1 178 MHz  
Frekvence pamětí - 7 000 MHz
Rozhraní - PCI Express 16x 3.0
Výstupy - DVI, HDMI, DisplayPort
Chlazení - Alternativní aktivní chladič

Grafická karta

Grafická karta je součást (hardwarový komponent) počítače, která má za úkol vytvářet grafický výstup na zobrazovací zařízení. Grafická karta může být integrovaná (používá operační paměť počítače) nebo dedikovaná (má vlastní videopaměť).

Součásti grafické karty


Novinky a výhody

Asynchronous Warp

Voxel Global Illumination

S čipem GM204 Nvidia uvádí technologii Voxel Global Illumination (VXGI), která slibuje realistický výpočet osvětlení scény v reálném čase, a to jak přímého, tak nepřímého. Vše by mělo fungovat díky aproximaci objektů do sad malých „kostiček“ (voxelů), s nimiž se potom odražené světlo vyhodnocuje. GM204 používá k akceleraci těchto výpočtů funkce z DirectX 11.3, implementace Voxel Global Illumination je tedy závislá na hardwaru tohoto čipu. Této technologie se využívá například v Unreal Enginu 4.

Optimalizace virtuální reality

Nvidia u GTX 970 slibuje optimalizace pro virtuální realitu s brýlemi jako je Oculus Rift. Ty spočívají zejména ve snižování prodlevy mezi pohybem hlavy coby vstupem a zobrazením výstupního snímku, který na pohyb musí co nejrychleji reagovat. Tuto prodlevu se Nvidii z circa 50 ms údajně podařilo redukovat zhruba na polovinu. Jednak redukcí času, který spotřebuje ovladač a operační systém, kromě toho ale také GPU vykresluje napřed jediný snímek místo čtyř. Hlavním trikem, který odezvu systému urychluje, je ale tzv. Asynchronous Warp. Jde o optimalizaci na úkor kvality. Tato technika totiž transformuje již vykreslené snímky na základě pohybu, zaregistrovaného až během jejich počítání nebo i po jejich dokončení. Místo vykreslení nového, aktuálnějšího snímku tedy AW vezme snímek „starší“, který už je dokončen, a aplikuje na něj transformace, které simulují zaregistrovaný pohyb uživatele. Výsledek tedy není přesný, zato je ale reakce na pohyb mnohem rychlejší a uživatel není rušen pomalou odezvou.

Vylepšený enkodér videa

GM204 dostalo poměrně podstatně vylepšený enkodér videa NVENC. Ten nyní podporuje kompresi videa v rozlišení 4K při 60 snímcích za vteřinu; navíc ale nyní umí nový formát HEVC (či H.265). Například v GeForce Experience je možnost nahrávat videa ve 4K rozlišení při 60fps.

Porovnání s předchozími generacemi

Tabulka s parametry předchozích generací

Zdroje

http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-970 https://en.wikipedia.org/wiki/GeForce_900_series https://www.alza.cz/gigabyte-n970g1-gaming-4gd-levne-d2261253.htm?catid=18855278

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje