Uživatel:Lahodond

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání
Zvuková karta

Obsah

Focusrite Scarlett 18i20

Scarlett 18i20 je externí zvuková karta s celkově 18 vstupy a 20 výstupy. Při plném využití tedy poslouží v profesionálním nahrávacím studiu nebo jako mixážní pult pro živé zvučení. Svou konstrukcí, parametry i cenou je cílená pro projektová nebo domácí studia, pro která se celá řada Scarlett stala světovým standardem.

Analogová vstupní část

Přední panel karty


Karta disponuje 8 analogovými vstupy s mikrofoními předzesilovači, za které má firma Focusrite své věhlasné jméno. Všechny vstupy jsou kombinované jak pro XLR kabel, tak pro 6.3 mm jack. Dva z těchto vstupů jsou vyvedeny na přední panel karty a mají možnost impedančního přizpůsobení tlačítkem Inst. Z 52k Ohmů se tak vstupní impedance změní na 1M Ohm vhodný pro zapojení kytary nebo baskytary přímo do vstupu karty. Pro ještě větší variabilitu je pro oba kombinované vstupy možnost snížení citlivosti o 10 dB tlačítkem Pad. Při zapojení padu je pak hodnota maximálního vstupního signálu +16dBu. Pro všech 8 předzesilovačů je na předním panelu potenciometr pro gain jehož maximální hodnota je 50 dB. Další ovládací prvek pro analogové vstupy je zapínání fantomového napájení. Fantomové napájení se dá zapínat vždy pro čtveřici vstupů.


Analogová výstupní část

Scarlett 18i20 Rear.jpg
Zadní panel karty

Pro pohodlnou manipulaci a využítí má karta 2 sluchátkové výstupy s 10 Ohmovou impedancís a odděleným nastavením výstupní hlasitosti. Linkových výstupů má karta o dva více než vstupů a to 10 na zadním panelu karty v podobě 6,3 mm jack. Výstupy mají impedacni 94 Ohm a maximální hodnotu výstupu +16 dBu. První dva jsou určeny primárně pro studiové monitory a mají svůj potenciometr na předním panelu. Dále se dají ovládat talčítky Dim a Mute. Tlačítko Dim utlumí výstup o 18 dB a tlačítko Mute výstup ztlumí úplně.


Další vstupy a výstupy

Abychom se dopočítali do 18 vstupů respektive 20 výstupů, má karta ještě další možnosti zapojení. Nejdúležitějším z nich je optický vstup/výstup ADAT přes který je možné přenášet 8 dalších kanálů. Tímto výstupem disponuje většina samostatných předzesilovačů, nebo se skrz něj dají propjit dvě stejné zvukové karty. Pro synchronizaci více propjených zařízení má karta BNC výstup pro Word clock. Dalším vstupem a výstupem je digitální S/PDIF, které nabízí 2 kanály. Pro komunikaci s řadou elektronických nástrojů je k dispozici také MIDI rozhraní. Kromě napájení už chybí popsat pouze poslední konektor USB 2.0. To je zásadní rozdíl oproti téměř identické modelové řadě Saffire Pro40, která komunikuje přes rozhraní FireWire. FireWire rozhraní přestává být podporované a u dražších modelů ho nahrazuje rozhraní Thunderbolt. Rozhraní USB 2.0 u jiných firem nahrazuje verze 3.0.


Digitální parametry

Zvuková karta může pracovat na vzorkovacích frekvencích 44,1,48,88,2 a 96 kHz. Při vstupním převodu A-D má dynamický rozsah 109 dB (váhovaný křivkou A) a při převodu D-A je rozsah 108 dB. Karta se pyšní ultra nízkou latencí 2.74ms. Latence však závisí na nastavení, počítači a software. Hodnota tedy pouze ukazuje, že s latencí při běžném zapojení nebude problém.


Software

Nejdůležitějším programem pro ovládání zvukové karty je Scarlett MixControl. Jedná se o virtuální mixážní pult, který umožňuje vytvoření 8 nezávislých mixů a ty jde přiřadit jednotlivým výstupům. Bez tohoto programu tedy karta ztrácí většinu svých možností.

Dále je karta kompatibilní se všemi běžnými DAW, nově k ní výrobce rovnou dodává omezenou verzi Pro Tools First.

Scarlett MixControl

Zdroj

Focusrite

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje