Uživatel:Linekmat

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Využití: ukládání dat – flash key, SSD, SD karty update FW, BIOS (CMOS flash)

Toshiba 1989 poprvé vyvinula

Rozlišujeme NOR a NAND. NOR je druh RAM. NAND přistupuje k bloku, page access

KontrukceObrázek1.png NAND buňka se skládá s jednoho FET transistoru s extra gatem, říká se mu pohyblivý gate. Ten uchovává další náboj s informací. Síť transistorů je propojena v řadě po jednom Drainu k Sourcu, čímž vzniká AND hradlo. K tomu, abychom mohli z nějaké buňky číst data, musí proud téct přes všechny transistory.

Rozdělení Paměť je rozdělená do bloků s určitou kapacitou. Dnes typicky do 512 or 2,048 or 4,096 bytes. 1/32 z velikosti vyčleněna pro EEC.


Typy:Obrázek2.jpg SLC, MLC a TLC (2, 4, 8 stavů) SLC NAND would store a “0” or “1” in each cell, and MLC NAND would store “00”, “01”, “10”, or “11” To potom má vliv na životnost pamětí ale i cenu.

MLC a TLC – pohyblivý gate tranzistorů, podle náboje ví, do jaké úrovně má zapsat nebo číst.

Zapojení:Obrázek3.jpg Paměť, řadič , RAM Řadič:Obrázek4.gif NAND paměť musí být řízena formou příkazů. Základní výčet povinných příkazů, hodnoty jsou pro první/druhý byte. Řadič SSD – dnes typicky DC nebo tříjádrový ARM čip Cortex-R4, 400 MHz

RAM: ECC, bufferovací, proto vysoké rychlosti i u SLC (Samsung 1 GB DDR2 SDRAM)


Obrázek5.jpg Die dvouvstupového NAND hradla - blok polovodičového materiálu, který vyleze z wafferu – substrátový disk křemíku, na kterém se vytvářejí integrační obvody.

Metody opravy chyb., EEC - Error Correction code RAM. Opotřebení – počet zápisů MLC (19nm – 1000-3000, 25nm 5000-10000, 32nm >10000) Funkce TRIM - operační systém informoval SSD disk o tom, které datové bloky jsou volné a nejsou dále využívány, příkaz TRIM slouží k tomu, aby SSD disk mohl správně alokovat rozložení zápisů a docházelo tak k rovnoměrnému opotřebení datových buněk v SSD disku. SLC: 100k zapisovacích cyclů

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje