Uživatel:Mazantom

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Netradiční snímání obrazu - Technologie Lytro a tvorba gigapixelových snímků

Lytro

Ren Ng

Historie

Lytro 1. generace
Lytro 2. generace Illum

V roce 2006 vědec ,ze Stanfordské univerzity, Ren Ng zakládá firmu Refocus Imaging, kterou později přejmenoval na Lytro. Firma Lytro se věnuje vývoji a výrobě plenoptických fotoaparátů Lytro. První model jejich plenoptického fotoaparátu vyšel na trh v roce 2011. Frima Lytro však není jedinou na trhu, která prodává plenoptické fotoaparáty. Za konkurenci by se dala považovat například firma Raytrix pocházející z německa, která ovšem nenabízí své produkty široké veřejnosti jako firma Lytro, nýbrž do průmyslových a vědeckých sfér. V současné době nabízí firma Lytro dva fotoaparáty, Lytro první generace a Lytro Illum. Novinkou je Lytro Immerge, což je kamera pracující na stejném principu.Technologie a využití

Lytro je plenoptický fotoaparát, který uživateli umožňuje měnit rovinu ostrosti ve snímku až po jeho pořízení. S tím je spojena i hloubka ostrosti, která se změní s přeostřením. Lytro také umožňuje do jisté míry měnit perspektivu snímku. Toto vše je možné díky speciálnímu snímání, kdy před samotným senzorem je pole mikročoček, které rozdělí obraz na malé snímky. Podobné oku mouchy.
Princip mikročoček
Zobrazení skze systém je podobný oku mouchy

Díky těmto mikročočkám dokážeme zaznamenat nejen barvu a intenzitu paprsků, ale i jejich směr, odkud ze snímaného prostotu přicházejí. Takovému senzoru pak říkáme light field sensors, neboli senzor, který dokáže zaznamenat světelné pole. Známe-li všechny tyto informace, můžeme v počítači, či v mobilu pomocí softwaru složit výsledný obraz a měnit rovinu ostrosti a hloubku ostrosti až po pořízení snímků. Stejně jako u klasických CMOS nebo CCD snímačů udáváme počet bodů (pixelů) kolik je snímač schopný zaznamenat, tak u senzorů zaznamenávající světelné pole udáváme počet světelných paprsků, kolik umí senzor zachytit. Například Lytro první generace umí zachytit 11 milionů paprsků, značených jako 11 MRay, nebo také 11 MegaRay. Lytro nezaznamenává fotografie v pravém slova smyslu. Zaznamenává informace o barvě, intenzitě a směru světelného paprsku. Díky tomu můžeme poté ve speciálním softwaru celou snímanou scénu zrekonstruovat. Jelikož senzor zachycuje celé světelné pole, můžeme z takto získaných dat vytvořit i 3D snímek.Galerie fotografií

Konstrukce Lytra 1. generace

Lytro ILLUM.jpg Living Pictures.jpg


Lytro Immerge
Využití ve virtuální realitě

V současné době firma Lytro uvedla novinku a to Lytro Immerge, což je kamera schopná díky své konstrukci zachytit obraz v zorném úhlu až 360°. Tato kamera funguje na stejném principu jako Lytro fotoaparáty, a to tak, že snímá videosekvenci pomocí senzoru schopného zachytit světelné pole. Díky tomu, že můžeme při zobrazování měnit rovinu ostrosti a perspektivu scény, umožní nám takto pořízená videosekvence rozhlížení a nahlížení do prostoru a vytvořit tak autentickou kopii reálného prostoru. Toho by se dalo využít ve virtuální realitě, nebo ve filmařském průmyslu. K této speciální kameře je zapotřebí výkonný server, který ukládá a zároveň zpracovává snímaná data.Gigapixlové snímky

Skládání snímků

Software na skládání fotografií

V současné době je trend ze strany výrobců fotoaparátů, kamer, mobilních telefonů a dalších navyšovat počet obrazových bodů (pixelů) snímacích senzorů. Je to do jisté míry způsobeno vývojem technologie a do jisté míry také marketingem těchto výrobců. Lákají tak zákazníky na velký počet pixelů. Ne vždy však vyšší počet pixelů znamená lepší výsledek. K čemu se vysoký počet pixelů však hodí, je vysoké rozlišení pořízeného snímku. Dnešní profesionální fotoaparáty nabízejí snímač o velikosti až 50 MPx. I přesto se v dnešní době čím dál víc můžeme setkat s gigapixelovými fotografiemi. Tyto fotografie nevznikají jinak, nežli složením několik desítek až tisíc fotek pomocí speciálních softwarů, stejně jako všem dobře známé panoramatické fotky.


Motorizovaná hlava Gigapan Epic Pro
Rotátor pro manuální otáčení fotoaparátu o přeně daný úhel

U gigapixelových fotografií je nejdůležitější způsob snímání a posléze psoproccesing. Dnešní technologie totiž dovoluje snímat fotografie jak horizontálním tak vertikálním směru a posléze je pomocí softwaru spojit v ony gigapixelové fotografie. U snímání je proto velice důležité, aby se fotoaparát otáčel v ose, kde leží nodal point (uzolvý bod) objektivu. Zároveň je důležité, aby se fotoaparát otáčel o konstantní úhel. Právě kvůli těmto požadavkům byly vyvinuty speciální motorizované stativové hlavy. Tyto hlavy dokáží krokově otáčet s fotoaparátem, dle požadavků. Na trhu můžeme nalézt například Gigapan Epic Pro, který je určen pro profesionální užití a jeho cena je téměř 1000 dolarů. K dispozici jsou i levnější verze například Gigapan Epic, který vyjde na necelých 320 dolarů. K tvorbě gigapixelových fotografií však motorizovanou hlavu není třeba. Postačí trochu trpělivosti a šikovnosti. Co by se však mohlo hodit i těm šikovnějším je tzv. rotátor, který dokáže fotoaparát manuálně otáčet o určitý úhel.


Po vyfotografování scény je třeba všechny fotografie pomocí specializovaného softwaru spojit. Např. pomocí softwaru od firmy Gigapan nebo Autopano Kolor. Gigapixelové fotografie pak dominují obrovským rozlišení a tím i pádem obrovskými detaily ve snímku. Což využijeme například při velkoformátové tisku, nebo při virtuálních prohlídkách. Významné internetové galerie gigapixelových fotografií nalezneme na adrese gigapan.com nebo např. 360cities.net. Prozatím je to pro širokou veřejnost jediný způsob jak si pořídit svoji gigapixelové fotografie.

Gigapixelový fotoaprát vyvinutý na Duke University

Gigapixelový fotoaparát

Konstrukce gigapixelového fotoaparátu vyvinutého na Duke Univesity

Druhou možností jak gigapixelový snímky pořídit, je zatím ve stádiu výzkumu. Vědci na Duke University v USA vyvinuli fotoaparát, který dokáže pořídit fotografie o rozlišení téměř 1 gigapixel. Fotoaparát nese název Aware-2. Fotoaprát se skládá z 98 mikrosnímačů o rozlišení 14 MPx uspořádány do polokoule namířeny na čočku hlavního objektivu. Před každým snímačem je umístěna vlastní optika, která zajišťuje zaostření dané části obrazu. Počítač pak spojí všechny dílčí fotografie do jedné. Fotoaparát dokáže zachytit 120° zorného pole do šířky. Tento fotoaparát je však zatím pouze na vědecké úrovni, kdy jeho vývoj přišel zhruba na 100 000 dolarů a váží 45 kg.

Gigapix.jpg

Gigapan

Gigapan je projekt, zabívající se gigapixelovými fotografiemi. Na webu gigapan.comnalezneme obrovskou galerii, gigapixelových fotografií, včetně eshopu, kde si lze zakoupit vybavení usnadňující tvorbu gigapixelových fotek.

Zdroje

[1] www.fototrade.cz

[2] www.technet.idnes.cz

[3] www.digiarena.e15.cz

[4] www.lytro.com

[5] www.blog.lytro.com

[6] www.jakfotit360.cz

[7] www.gigapan.com

[8] www.casopis-foto.cz

[9] www.itnews.sk

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje