Uživatel:Patocvac

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

MIDI, neboli Musical Instrument Digital Interface (česky Digitální rozhraní pro hudební nástroje), vzniklo v roce 1982 díky domluvě velkých společností vyvíjejících elektronické hudební nástroje. Hlavní myšlenka provázející vývoj MIDI byla vytvořit jednotné rozhraní, pomocí kterého by šlo řídit všechny elektronické nástroje, nehledě na výrobce či typ nástroje. S vývojem mikropočítačů také přišla možnost ovládat tyto nástroje také pomocí MIDI rozhraní v tomto počítači, stejně tak jako vytvářet automatické sekvence či nové knihovny nástrojů.

Obsah

Hardware

Konektor DIN 5/180°

Konektor použitý pro rozhraní MIDI je DIN 5/180°, stejný, jako se dříve používal pro připojení různých audio zařízení (reproduktory, zesilovače, sluchátka). Jeho zapojení pro MIDI je ale jiné, než v těchto zařízeních. Využívají se pouze 3 prostřední piny - prostřední je použitý jako stínění a okolní dva tvoří proudovou smyčku pro komunikaci. Každé zařízení má většinou 2-3 MIDI porty - IN, OUT a THRU. Port IN přijímá instrukce od jiného zařízení, OUT je vysílá a THRU kopíruje veškeré instrukce, které zažízení dostalo na port IN - to dovoluje kaskádní řazení několika zařízení za sebe.

Rozhraní MIDI používá sériovou komunikaci. Pokud proudovou smyčkou prochází proud, je přenášena logická nula, pokud proud neprotéká, je to logická 1. Přenosová rychlost tohoto rozhraní je 31 250 bit/s. Každý bajt se skládá ze start bitu, osmi datových bitů a stop bitu.
Instrukce se posílají v paketech, dlouhých 10 bitů (podle předchozího vysvětlení). Paket obsahuje jeden status bajt (začínající jedničkou) a jeden až dva datové bajty (začínající nulou).

Typy zpráv

Channel Voice - základní zpráva, která říká, jaký tón má zařízení přehrát, jaký zvuk nástroje se má použít, atd.

System Common - zpráva určená pro všechny nástroje a zařízení v síti

System Real-Time - zpráva pro všechny zařízení v síti; obsahuje pouze status bajty a používá se pro synchronizaci zařízení (v podstatě hodiny)

System Exclusive - používané pro zprávy specifické danému výrobci

Channel Voice

Anvil - program pro sekvencování MIDI na PC

Nejzákladnější instrukce v MIDI je tzv. Note On a Note Off. Note On je příkaz, když se například stiskne klávesa na klavíru a Note Off se vyvolá v moment, kdy klávesu pustíme. Pakety pro tento příkaz vypadají následovně:
Note On: Status byte: 1001nnnn; Data Byte 1: 0kkkkkkk; Data Byte 2: 0vvvvvvv
Note Off: SB: 1000nnnn; DB1: 0kkkkkkk; DB2: 0vvvvvvv
n je číslo kanálu (typ nástroje; 0-15), k je číslo noty (0-127) a v je hlasitost noty (0-127)

Ukázka paketu pro notu C 5 (MIDI klávesa 60) na kanálu č. 5 s velkou hlasitostí (127 - maximální hlasitost):
10010100 00111100 01111111

Můžeme si všimnout, že nikde není uložena délka hraného tónu - protože vycházíme z real-time hraní na nástroj, tak programování MIDI sekvence musí postupovat stejným stylem. V moment, kdy se má nota zahrát se pošle Note On a po uplynutí doby, po kterou má tón znít, se pošle Note Off. Další problém je přehrávání více tónů najednou (například akord). Toho se docílí posláním příslušných zpráv hned za sebou. Pro lidské ucho se akord díky velké přenosové rychlosti zdá být zahraný ve stejnou dobu, ale vždy je mezi jednotlivými tóny rozdíl v řádech stovek mikrosekund.

Využití v herním průmyslu

Nástroje ke hře Guitar Hero se hrou Rock Band 3

S nástupem Guitar Hero 4 přibyla možnost hraní nejen na plastovou kytaru, ale i na ostatní běžně používané nástroje v rockové hudbě - baskytara, zpěv a bicí. Pro nás je zajímavá právě bicí souprava - ke komunikaci se hrou používá právě rozhraní MIDI. Ovladač se skládá z několika částí - gumové pady jako na elektronické bicí soupravě s piezoelektrickými snímači, pedál k emulaci basového bubnu (dokonce je možnost dokoupit a připojit druhý pedál) a samotný ovladač, který funguje jak pro ovládání konzole, tak jako bezdrátové MIDI rozhraní.

Hra pak funguje jako jakýsi Piano Roll přehrávač, který ukazuje, které noty (na které pady) máme hrát, a ovladač vysílá MIDI zprávy, které hra zpracuje a podle nich usoudí, jestli hrajeme správně, nebo špatně. GH používá standardní čísla not pro příslušné bubny - to je důležité, protože ovladač má i vstupní a výstupní MIDI konektor, tedy se dá použít jako opravdové elektronické bicí. Vstupní konektor je zase důležitý kvůli tomu, že můžeme připojit jakékoliv elektronické bicí, a můžeme je použít jako ovladač ke hře.

Hra Rock Band 3 navíc přinesla i možnost hraní na klávesy. Principiálně je způsob rozpoznávání kláves úplně stejný jako u bicích, jen se přenáší v paketech jiné číslo kanálu. Další kuriozitou hry RB3 bylo představení tzv. Pro módu pro kytaru. V podstatě jde o to, že ve hře jedou na obrazovce čísla pražců a na které struně se má zahrát. K tomu byla vyrobena MIDI kytara, která měla 6x24 dotekových snímačů a podle toho které byly zmáčknuty, byly vysílány MIDI zprávy.

V současné době další vývoj těchto her nepokračuje, alespoň co se MIDI nástrojů týče. Dominanci v tomto žánru přebrala hra Rocksmith. Další alternativou k těmto hrám je volně šiřitelná komunitní hra Phase Shift, která se snaží dát dohromady to nejlepší z obou sérií Guitar Hero a Rock Band.

Zdroje

Introduction to Computer Music: Volume One, Indiana University (http://www.indiana.edu/~emusic/etext/MIDI/chapter3_MIDI.shtml)

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje