Uživatel:Ruzicm23

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Tato prezentace popisuje používané displeje v mobilech a jejich technologii - AMOLED, LCD a jejich další parametry

Obsah

Parametry

Všechny mobilní telefony na trhu dnes již podporují technologii multi-touch (podpora snímání více prstů při doteku najednou) a jsou kapacitní.

Porovnání parametrů displejů Samsungu Galaxy S8 a iPhone 8

Velikost

Velikost displejů v mobilních telefonech za poslední roky vzrostla a dnes má téměř každý telefon úhlopříčku kolem 5 palců. Nejčastější velikost se pohybuje kolem 5,5 palců. Vyrábí se ale i menší od 4" do 6,5 palců.

Rozlišení

Rozlišení za poslední roky také rapidně vzrostlo. Nejlevnější mobilní telefony nabízejí většinou HD (1280x720), přičemž již střední třída nabízí většinou Full HD panel (1920x1080). Ty nejdražší zařízení jsou vybaveny rozlišením 2K (2560x1440). Na trhu nalezneme také dva mobilní telefony, které nabízejí dokonce 4K (3840x2160) - Sony Xperia Z5 Premium a XZ Premium.

Jemnost

Tento parametr udává hustotu pixelů (pixel per inch) neboli určuje množství pixelů v jednom palci úhlopříčky. Dnes se pohybuje zhruba od 300 do 800 PPI. V praxi je pro lidské oko zcela dostačující již hodnota kolem 350 při pozorování z běžné vzdálenosti. Při nízkých hodnotách jako například 100 lze při pozorování vidět jednotlivé pixely. Výrobci dnes nabízejí panely běžně s hodnotou kolem 500 PPI. Vyšší jemnost je požadována především pro virtuální realitu, pro kterou se dá každý telefon také využít. Jemnost lze jednoduše spočítat podílem obrazových bodů úhlopříčky a samotnou úhlopříčkou displeje.

RGB vs. PenTile matice

Matice

Zde záleží na typu použitého zobrazovacího panelu (OLED či LCD). U starší LCD technologie se dnes výhradně používá matice RGB. Ta má v jednom pixelu stejné zastoupení červené, modré a zelené. AMOLED displeje dnes výhradně používají Diamond PenTile matici, v minulosti se velmi často používala také matice PenTile (RGBG). Její nevýhodou byl ale méně ostrý text, jelikož klasická matice RGB nabídne při stejném rozlišením jemnější obraz. Používá dvojnásobně více zelených subpixelů než červené a modré z důvodu delší živostnosti OLED. Zelené OLED diody mají až dvojnásobně delší životnost než modré a červené. PenTile matice se ale již dnes nepoužívá a je nahrazena dokonalejší Diamond PenTile. Některé telefony jako třeba Huawei Mate 10 Pro experimentují také s mřížkou RGBW, kde se přidává ještě bílý bod ke klasické červené, zelené a modré.


LCD

Technologie založená na vlastnostech kapalných krystalů. V obou technologiích uvedených níže se využívá změny orientace molekul tekutých krystalů, které se chovají jako dipól. Po připojení elektrického napětí se vytvoří elektrické pole, ve kterém se molekuly otočí v požadovaném směru, čímž umožní průchod světla. Důležitou součástí jsou polarizační filtry umístěné před a za vrstvou tekutých krystalů. První je umístěn hned za podsvícením a druhý na povrchu displeje, který je otočený o 90 stupňů. Rozdíl mezi TN a IPS technologií je v umístění elektrod a rozdílnému uspořádání tekutých krystalů. Tento rozdíl lze dobře pozorovat na obrázku níže.


Technologie TN vs IPS

TN

Technologicky nejstarší displeje jsou typu TN LCD. V mobilních telefonech se stále používají, poslední dobou ale již jen u těch opravdu nejlevnějších. Tyto displeje nabízejí velké zkreslení barev při naklonění zařízení, nízký kontrast a špatné barevné podání. Jejich největší výhodou je velmi nízká výrobní cena.


IPS

Dnes se jedná o nejpoužívanější panely v mobilních telefonech. Nabízejí totiž kvalitní zobrazení za stále nízkou výrobní cenu ve srovnání s OLED panely. IPS vyniká oproti TN displejům vynikajícími pozorovacími úhly bez zkreslení barev (až 180 stupňů) a lepším barevným podáním. Ve srovnání s OLED displeji nemá tak velký kontrast, jelikož tento displej má stále podsvícení, většinou typu LED. Tyto panely navíc nelze vyrobit jako ohebné. Kvůli těmto důvodům jsou tyto displeje v těch nejlepších mobilních telefonech na ústupu.


OLED

Princip technologie OLED

Technologie OLED panelů neboli Organic Light-Emitting Diode spočívá v rozsvícení každého obrazového bodu individuálně. To je možné právě díky použití organické hmoty, která pod napětím svítí. Kvůli tomu tyto panely nepotřebují podsvícení jako LCD. Důsledkem je mnohem vyšší kontrast, jelikož při zobrazení černé barvy je dioda zhasnutá a také nižší energetická náročnost. Naopak nevýhodou těchto panelů je vyšší výrobní cena, která ale každým rokem klesá a stává se čím dál běžnější. Dříve tyto panely trpěli špatnou viditelností na slunci, tento neduh se ale již podařilo odstranit. Zlepšit se také podařilo nižší životnost a vypalování obrazu, přesto po několika letech může OLED displej na tyto neduhy trpět. Samotná životnost mobilních telefonů je ale vcelku krátká, takže zde nenastává takový problém.

AMOLED

Active Matrix OLED neboli displej s aktivní maticí je každý displej typu OLED v mobilních telefonech. Aktivní matice znamená, že pod každý pixelem je umístěn vlastní tranzistor pro spínání. Existují také PMOLED displej s pasivní maticí, které se jako zobrazovací panel telefonu nepoužívají.

Super AMOLED

Podmnožinou AMOLED displejů je Super AMOLED, což je marketingové označení displeje od Samsungu. Rozdíl od klasického AMOLEDu a tohoto je v integraci dotykové vrstvy do jedné spolu s displejem. Tuto technologii ale postupně převzali i ostatní výrobci.

POLED

POLED nebo Plastic OLED. Tento typ displeje se vyznačuje jako zcela ohebný, jelikož sklo nahrazuje plastem. Jedná se ale také spíše o marketingové označení LG, jelikož ohebný/flexibilní displeje dnes vyrábí také Samsung pod názvem Super AMOLED. První telefon s POLED panelem byl LG Flex 2. Dnes mají zaoblený displej ale také třeba Samsung Galaxy S8.

Porovnání technologie LCD (boční řez), klasický OLED se sklem a nejmodernější plastic OLED, který je nejtenčí

Trendy

Xiaomi MiMix 2 s bezrámečkovým designem

Bezrámečkový design

Největší trend roku 2017 byl tzv. bezrámečkový design. Výrobci se snaží zvětšit displej mobilního telefonu a minimalizovat rámečky kolem něj. Ačkoliv se o tomto trendu hovoří jako o bezrámečkových telefonech, určité rámečky či výřezy telefony stále mají. Na čelní stranu je totiž kromě displeje nutné integrovat řadu senzorů jako senzor okolního osvětlení, proximity senzor, fotoaparát a telefonní reproduktor.

Širokoúhlý poměr stran

V souvislosti s předchozím trendem se přechází na jiný poměr stran. Standardem byl klasický poměr stran 16:9, ve kterém se také natáčí většina videí. Dnes se telefony osazují také displejem s poměrem stran 18:9 nebo 18.5:9. Jako výhodu tohoto poměru stranu lze také uvést užší tělo celého telefonu při větší úhlopříčce než při poměru 16:9. Na druhou stranu při sledování videa nebo prohlížení fotek ve formátu 4:3 jsou kolem obsahu velké černé proužky.


Samsung Galaxy Note Edge se zaobleným displejem

Zaoblený displej

V souvislosti s možnostmi ohýbání OLED displejů vzniklo několik zařízení se zaobleným displejem. Jedním z prvních byl telefon Galaxy Note Edge, který má na pravé straně výrazně zaoblený displej. Ten tak přesahuje na bok a umí zobrazovat určité informace navíc. Dnes Samsung běžně využívá zaoblené displeje, ale ne tak výrazně jako u právě zmíněného modelu.

Obnovovací frekvence 120 Hz

Všechny mobilní telefony až na pár výjimek mají obnovovací frekvenci displeje 60 Hz. Minulý rok se na trhu objevil tablet Apple iPad Pro, který podporuje 120 Hz. Ve stejný rok se objevil také telefon Razer Phone, který umí to samé. V praxi toto vylepšení znamená mnohem plynulejší obraz, ale zároveň vyšší spotřebu. Bohužel zatím není možné vyrobit 120 Hz AMOLED displej, který používá dnes většina výrobců u svých nejlepších telefonů a tak je tento trend zatím na pozadí.


Zdroje

https://www.gsmarena.com/

https://pctuning.tyden.cz/component/content/4509?task=view

https://cs.wikipedia.org/wiki/OLED

https://www.testado.cz/displeje-mobilnich-telefonu/

https://mobilizujeme.cz/clanky/oled-displeje-jak-funguji-vedecke-okenko

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje