Uživatel:Sebekji2

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání
Koncovka kabelu Thunderbolt 3

Thunderbolt 3 je univerzální rozhraní umožňující přenos dat, obrazu a připojení k internetu rychlostí až 40Gbit/s a napájenát až 100W při maximálně 20V. Byl vytvořen Intelem v roce 2015 Apple nicméně zůstal poměrně osamocen, notebooků či stolních počítačů s konektorem Thunderbolt vzniklo velmi málo.

Obsah

Historie

Začátek

V roce 2009 představil Intel na vývojářské konferenci rozhraní jménem Light Peak. Pomocí prototypu Macu Pro připojil zároveň dva Full HD monitory, LAN zařízení a externí úložiště, to vše z jediného konektoru pomocí 30 metrového optického kabelu. Šéf vývojového programu Intelu Jason Ziller uvedl, že v současné době technologie dokáže přenášet až 10Gbit/s a v budoucnu se dostanou až na 100Gbit/s.

Přestože se od začátku počítalo s optickým připojením, Intel nakonec přešel na klasické měděné kabely, což mu umožnilo přenášet Thunderboltem až 10W na napájení zařízení, ovšem za cenu snížení maximální délky kabelu.

Thunderbolt 1

Před vydáním Macbooku Pro v roce 2011 se spekulovalo o "zcela novém konektoru" a odborníci se shodovali, že to bude právě Light Peak (Thunderbolt) a bude fungovat přes konektor typu USB. V létě vydalo Sony řadu notebooků Vaio Z21, které nabízely optické rozhraní Light Peak přes konektor USB 3.0 pro připojení externí grafické karty.

K překvapení většiny vyšlo nové Macbooky Pro s Thunderboltem přes konektor Mini DisplayPort. Z notebooku šlo řetězit až 6 zařízení a Apple doporučoval, že displej by měl být na konci tohoto řetězce

Thunderbolt na první pohled vypadal jako klasický Mini DisplayPort kabel, nicméně funguje jinak. Kromě protokolu DisplayPort na jednom kanálu totiž na druhém kanálu přenáší i protokoly PCIe. Právě díky tomu umožňuje řetězení zařízení a přenos energie pro napájení. Pokud připojíte ke konektoru Thunderbolt kabel Mini DisplayPort, využijete pouze obrazový přenos.

Thunderbolt 2

Druhá generace rozhraní nepřinesla žádnou fyzickou změnu, nicméně na logické úrovni došlo ke zdvojnásobení rychlosti, neboť byla umožněna agregace přenosových vláken; dvě dříve oddělená vlákna s rychlostí 10Gbit/s nyní mohla přenášet až 20Gbit/s.

Thunderbolt nyní dokázal přenášet obraz do jednoho 4K monitoru nebo dvou QHD. Kvůli fyzické identičnosti byly veškeré kabely a veškerá zařízení Thunderbolt 2 kompatibilní s předchozí generací.

První produkt s rozhraním Thunderbolt byla základová deska Asus's Z87-Deluxe/Quad, nicméně prvním zařízením se stal Macbook Pro s Retina displejem, vydaný Applem na podzim roku 2013.

USB-C vs. Thunderbolt 3

Kabel USB 3.0 typu A - USB-C

Průlomový nástupce konektoru USB 3.0 přináší zcela nový oboustranný konektor, který podobně jako applovský Lightning "vždy zapojíte dobře napoprvé". Oproti předchůdcům dokáže přenést napájení až 100W a má tedy potenciál nahradit speciální napájecí konektory u noteboků.

USB-C nabízí takzvaný Alternate Mode, díky kterému lze přenášet i jiné datové protokoly a tak tímto konektorem můžeme přenášet i obraz, signál ze sítě nebo používat externí grafickou kartu.

Macbook z roku 2015 s konektorem USB-C

Thunderbolt 3 má stejný konektor jako USB-C. Je nicméně k základní desce připojený zcela jinak a podobně jako předchozí generace vyvádí jedním kanálem PCIe a druhým DisplayPort. Jaký to má vliv na funkci? K USB-C připojíte rozbočovač s výstupy na HDMI, čtečku SD karet, dvě USB 3.0 a ještě napájení. O rozvedení signálů se postará ovladač v rozbočovači. Thunderbolt 3 ale jde ještě dál, neboť dokáže po rozvětvení na různé konektory ještě vyvést další konektor Thunderbolt 3 a do něho připojit další zařízení.

To vše je možné díky přenosové rychlosti 40Gbit/s, která v současné době u notebooků nemá konkurenci. Je proto jako jediný schopen najednou streamovat video do dvou 4K monitorů nebo jednoho 5K, vše na frekvenci 60Hz, nebo do jednoho 4K monitoru na frekvenci 120Hz.

Technologie budoucnosti?

Thunderbolt býva někdy označován jako "poslední kabel, který zažijete" a podobně. Vzhledem k možnostem přenosu a jeho rychlosti je to možné, neboť dnešní svět spěje k bezdrátovým technologiím. Záleží tedy jen na ochotě výrobců investovat do začlenění tohoto konektoru do svých zařízení.

Výhody

- Jediným kabelem připojíte všechno

- Zařízení můžete řetězit, stačí tak jediný konektor v počítači

- Nejvyšší rychlost na trhu

- Vždy zapojíte napoprvé

Nevýhody

- Je to nová technologie, takže není rozšířená

- Není zpětně kompatibilní

- Řetězení není možné dokud nebudou existovat zařízení se 2 konektory Thunderbolt 3

Zdroje

https://thunderbolttechnology.net/blog/thunderbolt-3-usb-c-does-it-all

http://www.pocket-lint.com/news/139323-thunderbolt-3-explained-the-one-port-to-rule-them-all

http://www.apple.com/cz/thunderbolt/

https://en.wikipedia.org/wiki/Thunderbolt_(interface)#Early_versions_of_Thunderbolt

http://www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/thunderbolt/thunderbolt-technology-brief.html

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje