Uživatel:Smutnmir

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Brýle s integrovaným displejem

Brýle s integrovaným displejem (Head Mounted Display - HMD, Head-up Display, Smart Glasses, Personal Imaging System, jak chcete) umožňují uživateli sledovat obraz generovaný počítačem, mobilem nebo třeba herní konzolí tak, že ponechává uživateli volnost pohybu. Obraz má tedy uživatel doslova stále na očích. Ovšem na rozdíl od headsetů pro virtuální realitu není zorné pole uživatele obrazem zcela zakryto a uživatel tedy může sledovat i skutečný svět před sebou. Promítaný obraz může skutečný svět i doplňovat (zobrazováním bližších informací o sledovaném objektu, přidáváním objektů do skutečného světa), pak hovoříme o rozšířené realitě.

HMD nalézají využití kromě zábavy (sledování videa, hraní her) i při plnění úkolů v práci. Například je využívají technici při montování Airbusů [1], kdy pomocí kamery na brýlích skenují kódy součástek, podle nich se jim zobrazují manuály a detaily objednávek. Vedle techniků Airbusu jsou kupříkladu také testovány pro použití chirurgy při operacích.

Použité technologie zobrazení v HMD můžeme rozdělit na dvě základní skupiny. První skupinu tvoří brýle, které používají k zobrazení obrazu zrcadlo, druhá skupina používá světlovod. Mezi známé výrobce brýlí s integrovaným displejem patří například Vuzix, Lumus nebo Optinvent. Přestože jsou již brýle s integrovaným displejem k dostání, zatím se jedná o nové (a proto celkem drahé) technologie a výzkum stále není ukončen, proto se jistě brzy na trhu setkáme s novými druhy displejů v brýlích.


Používané technologie

Brýle Vuzix 1200XLD

Zrcadlo

U brýlí používajících zrcadlo dochází k tvorbě obrazu na mikrodispleji (LCD/OLED) mimo zorný úhel uživatele. Do zorného úhlu se obraz dostane odrazem od polopropustného zrcadla umístěného před okem. Na tomto principu jsou například založeny brýle Vuzix Star 1200XLD na obrázku vpravo (více informací o tomto výrobci naleznete dále). Další možností je technologie vyvinutá francouzskou společností Laster Technologies ve spolupráci s Institut d'Optique a Université Paris XI. Tato metoda se nazývá EnhancedView a spočívá v tom, že obraz se z displeje do oka odráží přímo od skla brýlí. Princip: viz stránky společnosti Laster Technologies

Světlovod

K přenosu obrazu do zorného pole uživatele se u tohoto druhu brýlí používá světlovod (vlnovod pro světelné frekvenční pásmo). Samotný obraz tedy opět vzniká někde mimo zorné pole uživatele. Aby uživatel nemusel přeostřovat z obrazu na brýlích na svět před sebou a naopak, je nutné, aby paprsky generovaného obrazu mířící z brýlí do oka byly rovnoběžné. Podle principu jak se obraz z vlnovodu dostane do oka uživatele můžeme světlovodné technologie rozdělit do několika skupin.


Detail světlovodu Google glass
Detail světlovodu Optinvent Clear-vu

Lom na rozhraní

Na konci vlnovodu se nachází struktura vytvořená slepením dvou hranolů (viz obrázek detailu Google glass vlevo), na kterém se světlo zlomí do oka uživatele. Výhodou této technologie je finanční nenáročnost, protože výroba spočívá téměř jen ve slepení dvou kusů plastu. Pro generování obrazu stačí obyčejný displej typu LCD nebo OLED vybavený kolimátorem (filtr, který propustí pouze rovnoběžné paprsky), užívá se pouze lomu světla, takže nejsou problémy s polarizací jako u dalších technologií uvedených dále. Jak obrázek napovídá, nevýhodou je asi centimetr tlustý vlnovod, jelikož tloušťka vlnovodu je přímo úměrná zornému poli (brýle od Googlu totiž vůbec nevyužívají odraz od stěn vlnovodu). Kromě Googlu vyrábí brýle založené na tomto principu Epson. Ty na rozdíl od Google glass mají hranol na každém skle.

Podobnou technologií je tzv. Clear-vu od společnosti Optinvent. Zde místo jednoho reflektoru (rozhraní hranolů) použili několik (viz obrázek vpravo) a díky tomu bylo možné použít užší vlnovod (viz srovnání na obrázku vpravo).

Srovnání technologie od Google glass a Optinvent Clear-Vu

Nicméně je problém s menší oblastí kde může být oko (eye box) oproti jiným technologiím. Tedy to znamená, že pohnete s brýlemi a obraz je najednou rozmazaný. Tuto nevýhodu je nutné řešit například sledováním polohy očí.

Holografie

Princip holografických brýlí od Sony. Převzato z [5]

Tento typ displejů užívá toho, že vlivem interference "zlomí" obrazec určitým směrem jen paprsky vstupující pod určitým úhlem. Ostatní paprsky pohltí. Výsledkem jsou tedy rovnoběžné paprsky směřující do oka. Nevýhodou je, že funkce hologramů je závislá na frekvenci paprsků, proto je nutné mít tři speciální hologramy pro každou barvu navrstvené na sobě. Prototypy brýlí s touto technologií představily společnosti Sony (viz obrázek vlevo) a Konica minolta.

Difrakce

Difrakční technologie je podobná holografické, jen se k interferenci paprsků a jejich následnému ohybu směrem k oku užívá difrakční mřížka. Nevýhodou je přílišná složitost a vysoká cena masové výroby.

Polarizace

Tato technologie používaná společností Lumus spočívá v odrazu paprsků polarizovaného světla od polarizovaných odražečů vestavěných v několika vrstvách ve skle brýlí. Náročnost výroby skla s několika vrstvami způsobuje vysokou cenu těchto brýlí.

Nejznámější výrobci a jejich produkty

Google

První brýle Google glass byly prodávány od roku 2013 jako prototyp pro "Glass průzkumníky". Jedná se o počítač vybavený aplikacemi jak od Googlu, tak i od třetích stran. Brýle disponují rozlišením 640×360 pixelů. V současné době se chystá nová verze Google glass.

Vuzix

Společnost se i díky podílu na výzkumu optických zbraní pro armádu na konci devadesátých let stala lídrem trhu s wearable displayi. V roce 2005 (pod jménem Icuiti) začala prodávat V920 Video Eyewear, nejlehčí a nejmenší přístroj té doby. Díky hmotnosti necelých 100g nebylo nutné V920 připevňovat k hlavě jako všechny dosavadní HMD a proto více připomínaly obyčejné brýle. Rozlišení brýlí bylo 640×480. Nicméně sloužily pouze pro sledování videa, uživatel neviděl zkrz. Přístroj pro rozšířenou realitu Star 1200XLD společnost začala prodávat až v roce 2011 (desetkrát dražší oproti V920). První komerčně dostupné chytré brýle M100 (založené na Androidu) společnost začala prodávat v roce 2013.

Optinvent Ora Převzato z [11]

Optinvent

Společnost vznikla v roce 2007. Ve všech svých produktech užívají svou patentovanou technologii Clear-Vu. V roce 2014 úspěšně získali crowdfundingem finance pro výrobu brýlí Optinvent ORA (obrázek vpravo). V současné době běží kampaň na Indiegogo pro získání prostředků na výrobu sluchátek s rozšířenou realitou určených pro audiofily.

Epson

Ačkoliv se jedná především o výrobce tiskáren a příslušenství k nim, firma vyvinula a prodává též chytré binokulární brýle Epson moverio.

Lumus

Lumus přímo brýle nevyrábí, nabízí pouze pro výrobce know-how a optické moduly (displej s vlnovodem). Rozlišení modulu je 1280 x 720 pixelů.

Připravované výrobky

Výzkumník Antti Sunari s prototypem skla do brýlí Dispelix Převzato z [15]

Dispelix

Dispelix je název firmy založené výzkumníky z finského výzkumného institutu VTT. Plánují vyrábět brýle s integrovaným displejem založené na difrakční mřížce, na kterých nebude poznat, že integrovaný displej obsahují.

GlassUp

GlassUp plánují vytvořit brýle se zaměřením především na praktické aplikace (navigace, e-maily, zprávy, popisky viděných objektů v muzeu), kde zobrazovaná informace nebude uživatele rušit.

ADAMAAS

Projekt ADAMAAS (Adaptive and Mobile Action Assistance in Daily Living Activities), ve kterém spolupracuje Bielefeldská univerzita (Německo) s komerčními subjekty, se zaměřuje na vyvinutí brýlí určených pro staré a hendikepované osoby. Cílem je vytvořit brýle, které by měly rozpoznat uživatelovu činnost (činnost o kterou se zrovna pokouší) a zobrazit k ní postup (ukázat jak se zapíná trouba, jak si uvařit kávu, nebo třeba dokonce jak si opravit kolo). Brýle mají být rovněž vybaveny technikou k monitorování zdravotního stavu uživatele.

Prameny

[1] Airbus Introduces Smart Glasses for Final Assembly

[2] Head Mounted Display Benchmark: Compare HUD Technologies

[3] Informace o Vuzix Star 1200XLD

[4] Laster Technlogies

[5] Bernard C Kress: Diffractive and Holographic optics as Optical Combiners in Head Mounted Displays

[6] Stránka o Google glass na anglické Wikipedii

[7] Stránka o společnosti Vuzix na anglické Wikipedii

[8] Business Wire: Icuiti's Video Eyewear - A Revolution in Personal and Portable Video Viewing

[9] Stránky společnosti Vuzix

[10] Stránky společnosti Optinvent

[11] Kampaň společnosti Optinvent na Kickstarteru

[12] Stránka o brýlích Epson moverio

[13] Informace o optických produktech společnosti Lumus

[14] Článek výzkumného centra VTT o brýlích Dispelix

[15] Stránky společnosti Dispelix

[16] Stránky společnosti GlassUp

[17] Stránka o projektu ADAMAAS na universitě Bielefeld

[18] 54 smart glasses of the future for 2016

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje