Uživatel:Supkaond

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Steinberg UR824

UR824 je vícekanálová externí zvuková karta, která má nespočet různých využití. Využití najde asi především v nahrávacích studiích, kinech (díky osmi výstupům je využívána pro 7.1 zvuk) a dále jí lze použít například jako plnohodnotný mixážní pult.

Základní popis

Přední a zadní panel karty
Uvnitř karty

Analogová vstupní část

Na předním panelu této 19" karty nalezneme 2 vstupy s hybridními konektory - XLR/6,3 jack. Na rozdíl od ostatních vstupů mají tyto dva vstupy možnost impedančního přizpůsobení (tlačítko HI-Z) ze základních 4k Ohmů na 1M Ohm. Díky tomuto přizpůsobení je pak možné připojit nástroje jako kytaru, basu či klávesy přímo, bez nutnosti DI boxu. Všechny vstupy mají možnost připojení symetricky i nesymetricky vedeného signálu, všechny vstupy rovněž disponují potenciometrem GAIN pro nastavení vstupní úrovně. Maximální zisk je 60 dB. Všechny vstupy jsou rovněž vybaveny tlačítkem PAD jehož zmáčknutím získáme útlum -26 dB - to se hodí silné signály - např. kopákový mikrofon, syntetizátory, apod. a dvojbarevnou LED diodou, která zeleně signalizuje optimální signál na vstupu (-40 až -3 dB) a červeně pak clipping. Posledním ovládacím prvkem u vstupů jsou tlačítka pro fantomové napětí +48V. Fantomové napájení se zapíná vždy pro dvojici vstupů, na rozdíl od podobných zvukovek u kterých se zapíná fantom u všech vstupů najednou. Pokud je fantomové napájení zapnuté tlačítko červeně svítí. Na zadním panelu jsou zbývající vstupy, opět vybavené hybridními konektory pro větší univerzálnost.

Analogová výstupní část

Na předním panelu nalezneme 2 sluchátkové stereo výstupy s potenciometry k nastavení výstupní úrovně - maximální výstup je 2x75mW o impedanci 40 Ohmů. Poslením ovládacím prvkem na předním panelu je velký potenciometr, který ovládá úroveň výstupu na všech osmi výstupních kanálech. Výstupy naleznema na zadním panelu v podobě osmi 6,3 jacků. Maximální výstup je +18 dBu, impedance 75 Ohmů.

Ostatní prvky

Mimo zmíněné nalezneme na předním panelu už jen zapínací tlačítko, které má 3 režimy signalizace - svítí slabě pokud je zařízení připojeno k síti, ale vypnuto, bliká když je zapnuto, ale není připojeno k PC a svítí pokud je zapnuto a připojeno k PC. Pak zbývají ještě signalizační diody, které signalizují na jaké vzorkovací frekvencí zařízení právě pracuje, zda jsou připojena další zařízení a odkud běží WorldClock. Na zadním panelu nalezneme konektor pro napájení a USB 2.0 pro připojení PC. Vedle USB jsou dva BNC konektory pro WorldClock který se používá pro synchronizaci zařízení. Tato karta může být jak přijímač, tak i zdroj hodin - k tomutu účelu je vedle konektorů přepínač IN/OUT. Posledními konektory je čtveřice ADAT (2xIN, 2xOUT) (lze využít i jako S-PDIF) pro připojení dalších zařízení. Například připojením dalších dvou těchto karet získáme 24kanálové audio rozhraní.

Blokové schéma


Bližší specifikace

Přední a zadní panel karty

Vstupy

Všechny vstupy jsou vybaveny velmi kvalitními předzesilovači třídy A D-PRE, které využívají dvou invertujících Darlingtonových zapojení. Frekvenční charakteristika vstupů je v rozmezí ±0,1 dB od 20 Hz do 22 kHz, dynamický rozsah je 105 dB (váhovaný křivkou A) a THD+Noise jsou na 1 kHz 0,0014%. Impedance vstupů je buď 4k Ohmy nebo 1M Ohm.

Výstupy

Frekvenční charakteristika výstupu je opět v rozmezí ±0,1dB od 20Hz do 22kHz, dynamický rozsah je 117dB (váhovaný křivkou A), THD+Noise jsou na 1kHz 0,0009% a impedance výstupů je 75 Ohmů.

Digitální parametry

Zvuková karta je schopna pracovat na vzorkovacích frekvencích 44,1/48/88,2/96 a nově po aktualizaci firmwaru i na 176,4/192 kHz, což jí řadí mezi top studiová audio rozhraní. Bitová hloubka je standardních 24 bitů. Latence samozřejmě záleží na velikosti bufferu, jehož velikost lze zvolit od 64 po 2048 vzorků. Latence vstupu se potom pohybuje od 4,671 do 51,655 ms a výstupu od 5,669 do 55,646 ms.


Integrované pluginy

Sweet Morphing Channel Strip
Reverb REV-X

Karta je vybavena dvěma vst pluginy. Oba pluginy jsou vázány hardwarovým klíček iLok, který je rovněž součástí. Výhoda pluginů přímo v kartě je jejich možnost činnosti v režimu Direct Monitoring - čili při téměř nulové latenci (zvuk při této volbě "neputuje přes PC").


Sweet Morphing Channel Strip

Prvním pluginem je Channel Strip, který se skládá z kompresoru a ekvalizéru. Kompresor je vybaven dostatečným počtem ovládacích prvků pro nastavení optimální korekce. Co se ekvalizéru týče, uvítal bych více možností nastavení. Ekvalizér má pouze 3 pásma, z něhož 2 fungují jen jako low-pass a high-pass. Střední bod má naštěstí aspoň možnost změny Q-faktoru. Nicméně pro hrubou ekvalizaci je naprosto dostačující. Co tomuto stripu chybí je rozhodně gate, bez kterého si živé zvučení například bicích nedokážu představit.

REV-X

Druhým pluginem je poměrně univerzální reverb s obrovskou škálou nastavení a i hezkou vizualizací. Obsahuje samozřejmě několik povedených presetů z dílny Yamahy.

DAW

Integrace UR824 do Cubase6

Cubase

K této kartě jsou dodávány 2 softwary pro práci s kartou na PC/Mac. Jedná se o Cubase 7 AI, což je jeden z nejpoužívanějších nahrávacích softwarů a karta s ním (i jeho staršími verzemi) bez problémů komunikuje. Při zapnutí software kartu rozpozná a hned nabídne několik šablon, kde již jsou naroutována veškerá potřebná zapojení, což ušetří spousta času. Za zmínku také stojí integrace zmíněných pluginů do řetězce jednotlivých kanálů, která na druhou stranu dokáže být i trochu nepříjemná když plugin zrovna nechcete používat. Nicméně Cubase jako takový už rozebírat nebudu.


dspMixFx

Druhým dodávaným softwarem je virtuální mixážní konzole dspMixFx, která společně s kartou a PC tvoří všestranný mixážní pult. Popis začnu od shora jednotlivých kanálů. První skvělou vychytávkou je tlačítko které je vždy nad dvojicí kanálů - stisknutím se kanály spárují a vy s nimi pracujete jako s jedním - to se hodí především při stereo vstupech. Vlevo je pak ukazatel úrovně, vpravo je obrázek vstupu který nemá žádnou funkci, pod ním je high-pass jehož frekvenci lze nastavit globálně v nastavení mixu a vespod prvního bloku je obrácení fáze. Následuje panel který ovládá channel strip (nebo jiný efekt), pod ním je reverb send a panorama (balance v případě spárování vstupů). V posledním bloku je hlavní fader, tlačítka mute a solo a kontrolka signalizující fantomové napájení. dspMix může ovládat až 24 kanálů. Zvláštní fader je pro zvuk z PC. Master fader má mimo klasické prvky ještě ovládací prvek reverbu. Na pravá straně jsou přepínače mixů - zároveň lze používat až 4 mixy - každý mix má pak dva mono výstupy + zde je možnost přiřadit jednotlivě sluchátka k některému z mixů. Toto dělení mixů najde uplatnění asi především jako odposlechové cesty. Samozřejmostí je i ukládání mixů do paměti PC a následné vyvolání osvědčeného nastavení.

Virtuální mixážní konzole dspMixFx


Závěr

UR824 je tedy velmi všestranná zvuková karta, která najde uplatnění nejen v nahrávacích studiích. Se svou schopností vzorkovat na 192 kHz a D-Pre předzesilovači se řadí mezi top studiová audio rozhraní. I výborná podpora ze strany Steinbergu a aktualizace firmwaru jsou jedním z důvodem proč je tato karta tak populární. Osobně s ní mám jen kladné zkušenosti.

Zdroje

http://www.steinberg.net/

http://www.yamahaproaudio.com/


--Supkaond 6. 12. 2013, 20:01 (CET)

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje