Uživatel:Torosvad

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Teorie

Kytarové zesilovače a komba jsou přístroje, které zesilují a reprodukují signály z elektrické kytary, bass kytary a akustické kytary. Skládají se z předzesilovače, koncového zesilovače a reproduktorové skříně s jedním nebo více reproduktory. Skoro všechna kytarové komba obsahují v předzesilovači korekční členy nebo vestavené kytarové efekty.

Blokova schema

Historie

První kytarové zesilovače a komba vznikli v 30 letech 20ho století, byly používaný pro zesilováni zvuku akustických kytar. Se začátkem epochy elektrických kytar komba vzrostla potřeba pro výkonnější zesilovače.


Fender Deluxe 1953

Mezi nejznámější značky kytarových zesilovačů patří Fender, Marshall, Gibson, Kustom, Laney, Line6, Mesa Boogie, Orange, Peavey a Vox.

Gibson Lancer GA-35 (mid-1960s)

Koncový zesilovač

Koncový zesilovač slouží k výkonovému zesílení už upraveného signálu z kytary.

Nejdůležitější vlastnosti koncového zesilovače: - Výkonové zesílení - Vysoka účinnost - Nízké zkresleni signálu.


Zesilovače (včetně předzesilovačů) se dělí podle konstrukce na elektronkové, tranzistorové, hybridní a modelingové.


- Elektronkové zesilovače – takzvané cel lampové, používá slangové lampy v předzesilovači i koncovém zesilovací. Jejich minusem je vysoka cena, nárok na údržbu a omezena životnost, ale mají svůj charakteristicky zvuk.


800px-Kt88 power tubes in traynor yba200 amplifier.jpg

- Tranzistorové zesilovače – obsahuji tranzistory ve všech stupních. Jsou levné, nenáročnější na údržbu, ale zvuk je horši.


Trace Elliot Bonneville

- Hybridní zesilovače – obsahuje elektronku v předzesilovače a tranzistory v koncovém stupni. Výsledkem je dobry zvuk a dobra cena.

Reproduktory

Reproduktor je elektroakusticky měnič vytváří z elektrického signálu zvukový signál.


Děli se na primovyzařující a neprimovyzařující podle způsobu vyzařovaní.


V Primovyzařující reproduktor má membránu primo vázaná s vnějším vzduchem. V neprimovyžarujici membrána vázaná přes zvukovod.


Podle principu elektromechanického měniče se reproduktory děli na: - Elektromagnetické

- Elektrodynamické

- Elektrostatické

- Piezoelektrické

- A speciální


Také podle rozsahu pásma přenášených kmitočtu děli se na širokopásmové, hlubkotonové, stredotonové a vysokotonové.

Primovyzařující reproduktory potřebuji ke své správné činnosti desku zvanou ozvučnice.

Ozvučnice podle konstrukce děli se na deskové a skříňové.


Desková ozvučnice drive byla často používaná kvůli nízké ceny a výrobní nenaočitosti. Ale nedosahuje však akustických ani vzhledových kvalit ozvučnic skříňových. Pro přenos nízkých kmitočtu potřeba velké rozměry ozvučnicové desky, u kterých je ovšem obtížné dodržet požadavek dostatečné tuhosti a deska pak vlivem vlastních kmitů produkuje rušivé zvuky, které mají vliv na kmitočtový průběh reproduktoru.


Skříňová ozvučnice je vhodnější ať už z hlediska estetického a funkčního (slouží zároveň k ochraně reproduktoru před vnějšími vlivy), tak i zvukového. Akustické obvody ozvučnice mohou příznivě, ale i nepříznivě ovlivňovat průběh kmitočtové charakteristiky. Před membránou reproduktoru (krycí látka, vzduch ve výstupních otvorech u tlustých předních desek) ovlivňují kmitočtovou charakteristiku především při vyšších kmitočtech, za membránou akustické obvody (objem skříně, tlumící hmoty) ovlivňují převážně přenos nižších kmitočtů.


Skříňové ozvučnice se dále dělí na - otevřené – zadní strana bývá otevřena, záleží na poměru rozměrů přední desky a hloubky skříně. Byla používána dříve např. u rozhlasových a televizních přijímačů, umožňuje chlazení přístroje. - uzavřené – dokonalé odstranění akustického zkratu, ale uzavřený objem zvuku působí na zadní stranu membrány a posunuje rezonanční kmitočet soustavy k vyšším kmitočtům. - typu bass-reflex – v přední desce obsahuje otvor s určitou délkou hrdla, který příznivě ovlivňuje nelineární zkreslení a přenos na nižších kmitočtech. Změnami (např. stárnutím) membrány reproduktoru se ale může soustava lehce rozladit a znehodnotit tím přenos nižších kmitočtů.


U kytarových komb se nejčastěji používá polozavřená skříňová ozvučnice, která spojuje výhody otevřené ozvučnice (možnost chlazení vestavěných přístrojů) a uzavřené ozvučnice (potlačení akustického zkratu).


Princip ozvučnice

Reference

http://www.wikipedia.org
http://www.vutbr.cz
http://www.hudebniforum.cz

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje