Uživatel:Valicjir

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Úvod

Specifikace standartu HDMI (High Definition Multimedia Interface) vytvořilo šest firem: Hitachi, Panasonic, Philips, Silicon Image, Sony a Toshiba.

DisplayPort (dále jen DP) byl navržen VESA (Video Electronics Standards Association).

Oba standardy bylo vytvořeny jako nástupce VGA a DVI. Jedny z hlavních podmínek byly zpětná kompatibilita, zvýšení datové propustnosti pro vysoká rozlišení a přenos zvuku.

Konektory a kabely

Nejrozšířenějším konektorem je HDMI ve standardním formátu A. Konektory DP používají monitory vyšších tříd a business notebooky. U mobilních zařízení je rozšířený Micro HDMI. Mobilní DP se příliš nevyskytuje, za zmínku ovšem stojí jeho přítomnost v tabletu Surface od Microsoftu.

HDMI

Signál HDMI je veden 19 vodiči a vyskytuje se v třech základních provedeních. V prvních letech nebyly kabely pro HDMI dostatečně značeny, a tak docházelo k problémům během přehrávání, hlavně u 1080p videa. V roce 2006 byly dokončeny standardy, které tyto potíže ukončily. Nyní se kabely rozdělují na dvě kategorie.

Kategorie 1 - Pro 720p/1080i - Testováno na 74,5 MHz

kategorie 2 - Pro 1600p - Testováno na 340 MHz

Obě kategorie dnes dostupných kabelů obsahují ARC (Audio Return Channel), který odesílá zvuk z televize do A/V přijímače a není tak nutné připojovat A/V přijímač zvlášť.

HDMI nespecifikuje materiál ani maximální délku kabelu. Nejběžnější je použití měděného drátu. Podle HDMI lze použít i kabely CAT5, koaxiální kabely nebo optické kabely. Dále existují aktivní HDMI kabely, které mohou dosahovat větších délek než pasivní, díky použití zesilovacích obvodů.

Hdmikonektory.jpg

DisplayPort


DP konektory mají 20 pinů a vyrábějí se ve dvou základních provedeních. DisplayPort a Mini DisplayPort. Podle standardu DisplayPort 1.2 existuje pouze jedna kategorie kabelu pro DP a ta podporuje rozlišení až 3840 x 2160 px při frekvenci 60 Hz. Maximální garantované rozlišení je definováno podle délky kabelu. Do 2m 3840 x 2160 px, do 15m 1080p. Aktivní DP kabel s napájením z DP je schopný přenášet 2560 x 1600 px na vzdálenost 20m. Optické kabely jsou schopny přenášet data na vzdálenosti přes 100m.


Dpport.jpgMinidp.png

(Konektor ThunderBolt od Intelu kombinuje Mini DP a PCIe)

Verze HDMI

HDMI 1.0

- 9.12.2002

- propustnost 4.9 Gbit/s


HDMI 1.1

- 20.5.2004

- přidána podpora pro DVD-Audio


HDMI 1.2

- přidána podpora pro One Bit Audio používaná u Super Audio CD

- možnost HDMI konektoru v PC

- schopnost převodu RGB na YCbCr v PC


HDMI 1.3

- 22.6.2006

- zvýšení šířky pásma na 340 MHz (propustnost 10.6 Gbit/s)

- možnost zvolit barevnou hloubku z 30-bit, 36-bit, a 48-bit xvYCC, sRGB, nebo YCbCr na rozdíl od 24-bit sRGB nebo YCbCr v předešlých verzích

- možnost automatické zvukové synchronizace (Audio video sync)

- jsou definovány kategorie 1 a 2

- dostupnost typu C


HDMI 1.4

- 28.5.2009

- přidána podpora pro 3D

- přidán kanál pro Ethernet

- přidán kanál pro zpětnou komunikaci

- přidána podpora pro rozlišení 3840x2160 24 Hz / 25 Hz / 30 Hz a 4096x2160 24 Hz

- konektor D


HDMI 2.0

- 4.9.2013

- propustnost až 18Gb/s

- až 32 zvukových kanálů

- samplovací frekvence až 1536 kHz

- až 4 audio stopy

- podpora rozlišení 4k

- podpora formátu 21:9

Verze DisplayPort

Verze 1.0 až 1.1

- maximální rychlost přenosu dat 8,64 Gbit/s


Verze 1.2

- 22.12.2009

- šířka pásma 17,28 Gbit/s

- více nezávislých video streamů

- podpora stereoskopického 3D

- zvýšenou propustnost kanálu AUX (od 1 Mbit/s do 720 Mbit/s)

- Apple Mini DisplayPort


Verze 1.3

- ještě není dokončeno

- rozlišení 8k a 4k 3D

- maximální propustnost 32.4 Gb/s

Přenos dat

HDMI používá pro komunikaci pět kanálů. Display Data Channel (DDC) je komunikační kanál založený na I²C. Enhanced Display Data Channel (E-DDC) slouží ke čtení E-EDID dat ze zařízení pro určení podporovaných audio a video rozlišení a frekvencí, přenosová rychlost je 100kb/s (volitelná 400kb/s). Transition Minimized Differential Signaling (TMDS) prokládá audio, video a data pomocí 3 paketových typů. Video Data Period, Data Island Period a Control Period. Během Video Data Period se přenášejí pixely aktivního videa. Během Data Island Period, která je v momentě zatemňování, se posílají audio a data pakety. Control Period se oběvuje mezi Video a Data Island periodami. Consumer Electronics Control (CEC) kanál pro ovládání více (až 15-ti) zařízení pomocí jednoho ovladače. V HDMI 1.4 byla přidána podpora pro ARC (Audio Return Channel) a HEC (HDMI Ethernet Channel). ARC slouží k posílání zvuku z televize do jiného zařízení a HEC sloužé ke sdílení Ethernetového připojení až do 100 Mb/s.

DisplayPort používá na paketový přenos dat (jako Ethernet, USB a PCI Express). Tyto pakety se nazývají "micro-packets", které můžou cestovat až v 53 proudech. Díky použití paketů je snadné přidávání nových funkcí nebo úprava starých, např. 3D zobrazení, management spotřeby nebo vylepšení barevného podání. Pokud budou nové pakety přidány nijak to neovlivní starší zařízení. Pomocí vodičového páru AUX spolu můžou připojená zařízení komunikovat rychlostí až 700Mb/s, tento kanál je hlavně pro určení schopností monitoru a optimalizace posílaných dat. Další možnosti využití může být USB 2.0 bez nutnosti dalších kabelů nebo přenos informací z dotekových displejů nebo integrovaných web kamer. Druhý zajímavý je kanál Hot Plug Detect, který slouží nejen k detekci nově připojených zařízení, ale i pro poslání "přerušení". Pro budoucí kompatibilitu byly do DP přidány piny pro napájení zařízení přes DP a konfigurační piny pro detekci adaptérů. Díky tomuto lze bez aktivního kabelu připojit DVI nebo HDMI zařízení do DP. Pro připojení VGA je nutné použít aktivní kabel (s konvertorem). Je možné že další vývoj bude probíhat společně s ThuderBoltem.

Kompatibilita

Oba standarty jsou přímo kompatibilní pouze s DVI, ale díky aktivním redukcím lze připojit i ke starším zařízením s VGA konektorem.

Zdroje

http://www.extremetech.com/computing/84094-an-inside-look-at-displayport-v12

http://hdworld.cz/ - série článků o HDMI a DP

http://www.displayport.org/

http://www.hdmi.org/

http://cs.wikipedia.org/wiki/DisplayPort

http://cs.wikipedia.org/wiki/High-Definition_Multimedia_Interface

http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI

http://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort

http://www.edn.com/article/472107-Bridging_the_new_DisplayPort_standard.php

http://www.digilidi.cz/neni-hdmi-jako-hdmi

http://www.tvfreak.cz/tisic-podob-hdmi/3666-2

http://www.diffen.com/difference/DisplayPort_vs_HDMI

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje