Uživatel:Vanikond

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Souhrnné informace o USB se zaměřením na USB 3.x (3.0,3.1,3.2)

Obsah

Základní informace

USB (Universal Serial Bus) je univerzální sběrnice propojující počítače, mobilní zařízení, tiskárny, či jiné zařízení navzájem. Slouží především pro přenos informací mezi zařízeními a to v současnosti rychlostí pohybující se v řádu jednotek Gbit/s.

Vývoj

Kabel USB 1.1 s konektorem typu A a B

Okolo roku 1995 se skupina firem (Intel, HP, Compaq a další) rozhodly vymyslet nový typ externí sériové sběrnice za účelem nahradit a vylepšit doposud používaný sériový port RS-232. Oproti RS-232 má USB větší šířku pásma, díky připojování Plug&Play je rychlejší, jednodušší a uživatelsky přijatelnější.

K velké USB revoluci dochází v roce 1998, kdy vzniká první počítač (iMac od firmy Apple) pouze s USB porty. Tato skutečnost podnítila ostatní konkurenční firmy k většímu výzkumu a zájmu o tento typ sběrnice. Druhým podnětem bylo uvedení operačního systému Windows 98, který na rozdíl od Windows 95 podporoval doinstalování do starších verzí USB.

První sběrnicí pod označením USB je USB 1.1. Dělí se na pomalá (Low-Speed) s rychlostí až 1,5 Mbit/s a rychlá (Full-Speed) s rychlostí až 12 Mbit/s. Tato sběrnice nebyla ani v té době schopna dosahovat podobných rychlostí jako u jiných rozhraní (například FireWire u Apple).

S příchodem nových technologií a zařízení typu digitální fotoaparát bylo snahou přijít s novým typem USB, které by bylo schopné přenášet vyšší rychlosti. V roce 2000 tedy přichází na trh USB 2.0, se kterým se již můžeme setkat dodnes. Dosahuje rychlosti až 480 Mbit/s (High Speed) a zachovává si zpětnou kompatibilitu s předchozí verzí. Do této sběrnice lze zapojit i novější USB 3.0, avšak s omezením přenosové rychlosti staršího standardu.

Běžně používané USB 2.0 s microUSB pro například nabíjení nebo připojení mobilních telefonů k PC

Princip

USB je zařízení, u kterého všechny aktivity vychází z počítače. Jedná se tedy o zařízení typu Master, což také znamená, že počítač může žádat data od zařízení, avšak zařízení nemohou žádat data od počítače. Data jsou vysílány v paketech po 8 bajtech, případně v delších paketech až po 256 bajtech. Veškerý přenos probíhá v rámcích, které trvají 1 ms a mohou zpracovávat postupně pakety i pro několik zařízení. Ve chvíli, kdy je k PC připojeno více zařízení, probíhá přerozdělení dat mezi jednotlivá zařízení pomocí rozdělovací sběrnice hub. Druhou její vlastností je zabránění vedení signálů s vysokou rychlostí na pomalá zařízení.

Plug&Play

Jednou z hlavních výhod USB je možnost připojování Plug&Play k počítači bez nutnosti restartování nebo ručního instalování ovladačů. Zařízení se připojí během několika vteřin a následně je dostupné. Plug&Play (v překladu připoj a hraj) je počítačová technologie, která umožňuje rychlé rozpoznávání a jednoduchou konfiguraci hardware. Operačním systémům pomáhá zjistit, jaký je v počítači hardware, což vede k automatickému spuštění a nainstalování správných konfiguračních ovladačů a automaticky se nastaví jednotlivé parametry jako číslo přerušení, I/O adresu, atd.

Po připojení do PC proběhnou následující kroky. Nejprve dojde k rozpoznání nového zařízení pomocí hub. Hub informuje počítač, že je připojeno nové zařízení, načež se počítač zeptá, na jaký port bylo dané zařízení připojeno. Poté, co počítač zjistí port, se daný port zapne a provede se vynulování sběrnice. Hub následně vyrobí nulovací signál o délce 10 ms a uvolní pro zařízení napájecí proud 100 mA. V této fázi je zařízení připraveno a je schopno odpovídat na implicitní adrese. Následně hostitel přiřadí zařízení jeho adresu na sběrnici a načte si pod novou sběrnicovou adresou všechny konfigurační informace. Nakonec hostitel přiřadí zařízení jednu z možných konfigurací, což má za následek to, že je zařízení schopno odebírat maximální množství proudu, které je uvedeno v jeho popisovači. Tím je zařízení připraveno k použití.

USB 3.x

USB 3.0

Po delší odmlce přišla v roce 2008 nová verze USB 3.0, která byla později přejmenována na USB 3.1 gen 1. Oproti minulé verzi má velký nárůst přenosové rychlosti až na 5 Gbit/s (Super Speed) a vzhledem k tomu, že mají stejný tvar typu A, jsou obě verze zpětně kompatibilní. Tato technologie má 8 vodičů oproti 4 vodičům v rámci minulé verze. Konektory lze rozlišit podle modré barvy na plastové části uvnitř konektoru. V předchozí verzi zde byla barva černá.

Rozdíl ve vzhledu USB 2.0 a USB 3.0, které má modrou plastovou část uvnitř konektoru

USB 3.1

Tento standard navazuje na USB 3.0 a je označován jako USB 3.1 gen2. Oproti předchozí verzi dochází ke zdvojnásobení rychlosti až na 10 Gbit/s (Super Speed +) a používá nový typ konektoru USB-C. Tento kabel je oboustranný a symetrický, takže nedochází k problému se “strkáním“ kabelu obráceně do zařízení. Důležitým vylepšením je i zvýšení přenosu energie z 10 wattů na 60 wattů, tudíž lze bez problémů a rychleji nabíjet náročnější zařízení typu notebook.

USB 3.2

Tento standard přichází do provozu teprve na přelomu roku 2017/2018 a opět zvyšuje přenosovou rychlost až na 20 Gbit/s. Dvojnásobné rychlosti je dosaženo komunikací na dvou linkách zároveň, k čemuž ale budou moci posloužit pouze kabely USB-C. Toto rozhraní bude opět využívat fyzickou vrstvu SuperSpeed USB a její kódování dat. USB huby budou vylepšeny pro zvládnutí komunikace na dvou linkách zároveň.


Typy konektorů

Kromě standardů se liší jednotlivé USB i typem (tvarem) konektoru. Dělíme je na samce (připojujeme) a samice (do nich připojujeme).

Jednotlivé typy konektorů USB

USB-A

Tento typ je obdélníkového tvaru a je nejrozšířenější. Samice tohoto typu se nachází na každém notebooku, ale i jiných zařízeních. Ploché kontakty jsou odolné a vydrží bez problémů každodenní používání.

USB-B

Tento konektor má na rozdíl od typu A čtvercový tvar s mírně skosenými rohy. Používá se převážně u připojovaných zařízení, jako jsou tiskárny nebo scannery.

USB-C

Tento konektor byl již částečně popsán v podkapitole USB 3.1. Jedná se o nejnovější typ konektoru, který se přibližuje variantě microUSB. Je oboustranný, symetrický a jeho přenosová rychlost je až 10 Gbit/s. Oproti předchozím verzím nabídne až 5A při 20V (100W výkon). Používá se u nových zařízení a slouží pro připojení externích zařízení a k nabíjení například notebooku. Mimo jiné dokáže i zajistit přenos obrazového signálu HDMI, VGA nebo DisplayPort.

Odkazy

http://www.fotografovani.cz/vybirame/technologie1/usb-1-1-vs-usb-2-0-aneb-co-je-co-150762cz

http://www.alza.cz/slovnik/usb

http://cs.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus

http://www.alza.cz/modry-a-cerny-jaky-je-rozdil-mezi-usb-30-a-usb-20-art12745.htm

http://www.svethardware.cz/specifikace-usb-3-2-zverejneny/45254

http://cs.wikipedia.org/wiki/Plug-and-play

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje