Uživatel:Vitekon3

Z HPM wiki
Přejít na: navigace, hledání

Semestrální práce na téma domácích hlasových asistentů a technologii "smart speakers" - chytrých reproduktorů. Jako hlavní příklad bude uveden produkt od společnosti Amazon - Amazon Echo.

Obsah

Co je smart speaker?

Amazon Echo první generace

Smart speaker je kombinace reproduktoru a přístroje ovládaného hlasem. Obsahuje virtuálního asistenta (umělou inteligenci), který interaguje s uživatelem. Aktivace probíhá většinou bezdotykově a pouze hlasem pomocí jednoho nebo několika "hot words" nebo "wake words", tedy předem daných hesel, na která reproduktor slyší a "probudí se". Některé typy pokročilejších reproduktorů mohou sloužit jako součást chytré domácnosti při připojení přes Wi-Fi nebo Bluetooth. Poté se hlasem mohou ovládat i prvky vašeho domova.

Rozdělení

Google Home

Chytré reproduktory se dělí podle nainstalovaného virtuálního assistenta:

Amazon Alexa:

Apple Siri

Google Assistant

Microsoft Cortana

Ostatní

Amazon Echo

Společnost Amazon začala konstruovat Echo už v roce 2010, na světě je již druhá generace. Z počátku byla dostupná jen členům Amazon Prime, předplacené prémiové služby, a pouze v USA, druhá generace je již dostupna ve 34 zemích světa, mimo jiné i v České Republice.

Echo je válec vysoký necelých 15 cm o průměru necelých 9 cm. Váží 821 gramů. Uvnitř je procesor ARM Cortex-A8 (32 bitů, 1 jádro), 256MB RAM a 4 GB úložiště. Vrchní část obsahuje 4 tlačítka, snižování/zvyšování hlasitosti, ztlumit mikrofony a tlačítko Akce, pokud je něco potřeba potvrdit ručně. Dále vrchní část obsahuje 7 mikrofonů s pokročilým potlačením šumu a rozpoznáváním na velkou vzdálenost. Echo musí být stále napájen ze sítě, jelikož nemá zabudovanou baterii. Spodní část má tedy port pro napájecí adaptér i audio výstup (3,5 mm). Zařízení Echo druhé generace obsahuje 2 reproduktory, 63,5 mm velký hlubokotónový a 16 mm velký vysokotónový reproduktor.

Zařízení se může připojit na síť WiFi - podporuje standard 802.11 (pásmo 2,4 a 5 GHz). Pro streamování z mobilu nebo na nějaký další reproduktor, má Echo zabudované Bluetooth.

Uvnitř Amazon Echo

Přístroj je schopen hlasové interakce, přehrávání hudby (podporuje Amazon Music, Prime Music, Pandora, Spotify a další), vytváření seznamů, nastavování budíků a alarmů, streamování podcastů, přehrávání audioknih a poskytování informací o počasí, dopravě a dalších reálných věcí a událostí. Dále dokáže ovládat prvky chytrého domova - podpora zařízení od firem Philips Hue, Nest atd.

Operační systém je na míru dělaná verze Fire OS, tedy operačního systému vyvíjeného společností Amazon. Fire OS je postaven na Androidu a je napsán v C a C++. Přístroj reaguje na heslo "Alexa", které se uživatelsky může změnit na "Amazon", "Echo" nebo "Computer".

Příklady hlasových příkazů

Alexa zatím ovládá pouze angličtinu (Google Home navíc němčinu, francouzštinu a japonštinu).

"Alexa, what's the weather tomorrow?"

"Alexa, reorder paper towels."

"Alexa, set a timer for 10 minutes."

"Alexa, what's on my calendar today?"

"Alexa, play pop songs from the 90's."

"Alexa, set living room to 68 degrees" (Fahrenheit)

"Alexa, call 844-582-5493"

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Smart_speaker

https://www.amazon.com/dp/B0749WVS7J

https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_Echo#Echo

https://technet.idnes.cz/google-home-amazon-alexa-vtipy-hry-test-nekonecna-smycka-pe2-/tec_technika.aspx?c=A170407_162123_tec_technika_pka

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje