Jazyk C

Z MAM wiki

Přejít na: navigace, hledání

Obsah

[editovat] Základy jazyka C

The C Book je online kniha o C pozoruhodná tím, že obsahuje jak naprosté základy, tak významné podrobnosti často neznámé i zkušeným programátorům. Bitové operace jsou názorně popsány zde.

[editovat] Překlad z jazyka C

Program v jazyce C můžeme do strojových instrukcí přeložit pomocí překladače GCC, který je zdarma k dispozici pro překlad libovolně velkých programů.

Pro řízení složitého překladu můžeme použít Makefile.

[editovat] Pokročilé C

  • C intrinsics umožnují využít z C i ty strojové instrukce, ke kterým běžný překlad nevede
  • Optimalizace v C program zrychlí, ale u čekací smyčky to vadí :-)

[editovat] C, Pascal a Java

Jazyk C si vytvořili sami pro sebe programátoři zvyklí na assembler. Chtěli více pohodlí při programování, ale nechtěli se vzdát skoro ničeho z dokonalého využití procesoru. V jazyce C tak jsou třeba operace i++ odpovídající INC v assembleru či >> odpovídající SHR (bit shift right). V jazyce C byl napsán UNIX a to způsobilo úspěch jak UNIXu, tak C.

Studenti na FEL se dříve učili Pascal. Kdo umí Pascal, může místo begin psát {, místo end psát } a tak podobně a bez velkých změn v přístupu bude umět programovat i v C. Je ale pravda, že Pascal nebyl navržen jako jazyk, ve kterém by se mělo opravdu programovat, a při praktickém použití je to znát. Jeden z autorů C to v Pascalu upřímně zkusil, a zde si můžete přečíst, proč mu to neudělalo dobře.

Studenti FEL se dnes učí jazyk Java, který se snaží být jakousi univerzální cestou mezi drsným C a pohodlnými skriptovými jazyky jako tcl/tk, Python či Basic. Kdo zná jazyk Java, toho syntaxe jazyka C nevyděsí. Ale tak jako žádné auto není zároveň použitelné jako buldozer i jako nablýskané taxi, ani Java není vším tím, co říkali v reklamě. S AVR by zmařeného výkonu byla opravdu škoda, takže zůstaneme u C.

[editovat] BASCOM AVR

Podrobný návod zde --Horakma6 12. 4. 2010, 21:08 (UTC)

Osobní nástroje