Realizace a řešení desky plošných spojů

Z MAM wiki

Přejít na: navigace, hledání

Protože na práci bude spolupracovat několik studentů, je nutné shromáždit nápady na realizaci na jednom místě.


Obsah

[editovat] Návrh číslo 1 - VELKÝ

Návrh desky má velikost vlastního programátoru Dragon. Na její spodní straně jsou umístěny 3 konektory, které se po zasazení do Dragonu spojí s piny, které používáme k programování. Nemusí být využity všechny, ale osazeny ano - budou tvořit podstatný pevnostní prvek. Aby se konektory nevylomily, v rozích (nemusí být pouze tam) budou umístěny distanční sloupky - zřejmě ne šroubovací, jen opěrné.
Na vrchní straně bude umístěn konektor pro připojení klávesnice, patice pro výkonový tranzistor a konektor pro připojení ventilátoru. Dále zde (nebo ze spodní strany kvůli úspoře místa ?) bude osazena vlastní ATmega168. Jako další prvek mě napadlo osadit ke všem vývodům PB, PC a PD připínatelné rezistory (např. přes obyčejné PC jumpery), které by končily v konektoru, jehož druhá část by byla přizemněna. Představa je následující - chci na vývod připojit LEDku, spojím jumper, tím budu mít v cestě rezistor, do konektoru zastrčím LEDku a nebudu potřebovat už žádné propojovací drátky. Využití se nalezne nejen pro LED. Zem by tvořila prstenec kolem celé destičky.
Na obrázku je první návrh rozmístění, rozměry odhadem - nutné změřit a předělat do odpovídajícího měřítka. Použil bych součástky SMD.

Volné místo by bylo po domluvě s cvičícím možné využít pro připojení periferií, které se objeví v následujících cvičeních - SD karty apod - a filtrace pro analogovou část.


Náčrt řešení:
Soubor:navrhy_1_a_2.JPG

[editovat] Návrh číslo 2 - MALÝ

Podle zadání by deska měla mít šířku 40-pinového pouzdra DIL. Skutečný rozměr tohoto pouzdra nemám, sehnal jsem 32-pinové, ale faktem je, že kromě vlastního mikroprocesoru ATmega168 by se na desku už moc dalších věcí nevešlo. Blokování napájení ano, analogová fíltrace také, ale nějaké další konektory již zřejmě ne. Nebo mě alespoň nenapadá, jak to udělat a vymýšlet sendvičové řešení mi přijde hloupé ;-)


Těším se na komentáře a další nápady!
Štěpán Hrdlička --Hrdliste 4. 4. 2010, 08:20 (UTC)

Deska nasunuta primo na Dragona se mi jevi jako velmi dobry napad. Ale na druhou stranu postrada moznost pripojit na procesor vlastni alikaci. Pro zakladni ulohy bych osadil nekolik LED s rezistory a jumpery, konektor klavesnice, +12V vetev, FET a I/O pro ventilator, pripadne jinou zatez - podobne jako na obrazku.
Pro rozsireni flexibility navrhuji dale osadit 28 pin konektor (pin to pin atmega), kterym by se daly privest signaly na nepajko. To zajisti, ze si pak kazdy muze zapojit svoje vlastni obvodove reseni a zaroven nemusi ztracet cas pri propojovani periferii pri beznych ulohach na cviceni. --Rybnimic 5. 4. 2010, 14:17 (UTC)


[editovat] Návrh číslo 3

Tak konečně přispěji svou troškou do mlýna. Návrhy, které tu zazněli jsou zajímavé a myslím, že výsledná deska vznikne sloučením všech možností. Jinak sám jsem se snažil taky něco vymyslet jako podnět k diskuzi. Co se týče pouzdra DIL 40 tak rozměr podle datasheetu je 17.78 ×50.80. Jelikož by tam měli být jak ATtiny15 a ATmega168. Dal bych tam 2 pouzdra aby šly dobře vyměňovat v případě zničení. Programování by mohlo být prováděno pomocí jednoho ISP konektoru, kde pomocí jumpru by se přepínalo , který ATMEL by jsme chtěli právě programovat. Aby šlo dobře připojit desku k nepájivému poli na spodní stranu bych přidal konektory například lámací kolíky. Jsou pevné takže by neměli jít jednoduše ohnout a deska aby se mohla připojovat k jiným obvodům než budou na desce standardně vloženy pro jednoduché ukázky práce na cvičení jako nyní na A2M99MAM.
Napájení bych možná zvolil pomocí stabilizátoru 7805 a konektoru na připojení napájecí vidlice. jednak by se nemusela deska neustále napájet z programátoru a také regulovatelný zdroj jako na měření, není občas výhodný, když by si chtěl někdo například programovat doma. Jinak jsou to všechno návrhy takže bych to nechal až se uvidíme a pořešíme jak pokračovat dál.

--Bilekma3 6. 4. 2010, 07:18 (UTC)Návrh obvodového schématu
Soubor:Příklad.jpgDovolim si kratky komentar - prede mnou lezi patice DIL 40, metr a tabulka rozmeru pouzder DIL 28 (ATmega168) a DIL 8 (ATtiny15).
DIL 40 = 50,8 x 17,78 mm,
DIL 28 = 35,56 x 10,16,
DIL 8 = 10,16 x 10,16.
Priznam se, ze se trochu nemuzu dopocitat, jak to na sebe / k sobe / pres sebe naskladat, aby se vsechno veslo na plochu toho nejvetsiho pouzdra. Bud muzeme udelat desticku delsi a zachovat jeji sirku (jak jsme uz snad probirali) nebo udelat dve verze plosnaku, ktere by se lisily pouze osazenou patici.
No abych se přiznal tak to byl muj záměr s návrhem této desky. Šířka by byla zachována aby jsme se vešli do podmínky zadání a pak z obou stran by jsme to rozšířili a doplnili o podpůrné obovody( napájení, programovací konektory atd.) --Bilekma3 7. 4. 2010, 21:04 (UTC)

[editovat] Návrh číslo 4

Varianta desky PCB:


Tzv :-) sendvic. Nahore je programovaci atd. interface, dole 28in ATmega +blokovani, filtrace.--Rybnimic 7. 4. 2010, 20:06 (UTC)
Otazkou je - co zvolime? --Hrdliste 7. 4. 2010, 18:45 (UTC)
Osobne hlasuju pro Navrh 1, ale pridat tam 28pin konektor pro nepajko.--Rybnimic 7. 4. 2010, 20:06 (UTC)
Ja bych chtel slyset nazor osob poverenych vedenim cviceni - ti to zadavaji a budou hodnotit, takze maji jiste hlasovaci pravo :-) --Hrdliste 7. 4. 2010, 20:33 (UTC)
Já bych to viděl stejně, pokud by jsme se nemuseli držet zadání přesně určitě návrh 1, ale doplnil bych ho teda o pouzdro na ATtiny15, pokud by jsme se museli zadání držet tak bych zvolil asi návrh 3 nebo 4.--Bilekma3 7. 4. 2010, 21:00 (UTC)

Po prodiskutovani jednotlivych variant na cviceni je zaver zhruba takovyto - jelikoz jsme prvni rocnik, muzeme udelat libovolnou variantu (a tedy i libovolnou velikost). Muj navrh by byl udelat jednu desticku velkou a jednu malou. Delame to ve trech, takze rozumny kompromis. Co na ne osadime je uz asi jasne, zbyva tedy rozmyslet rozmery, umisteni soucastek a muzeme zacit. Osobne bych hlasoval pro Michalovu verzi s destickou pres ATmegu168, druhy navrh jeste jasny nemam.
Dalsi otazkou je, jestli udelame jenom navrhy nebo jestli to i nechame vyrobit. Napady? --Hrdliste 8. 4. 2010, 08:22 (UTC)

Dobry tedy. Myslim, ze ve finale bude deska jendopatrova, sirka dil40, tj 600mil, delka podle toho, jak se to tam vsechno vejde.

Pripominky ke schematu? Pak este dodam Bill Of Materials, aby se daly udelat footprinty, btw naky footprinty uz mam.--Rybnimic 8. 4. 2010, 13:51 (UTC)

Je to moc pekny - jenom zbyva rozhodnout, jak nalozime s ATtiny15 - dame ji tam nebo ne? Jestli ne, asi bych to takhle nechal. --Hrdliste 8. 4. 2010, 19:43 (UTC)

Dobry tedy. Attiny15 bych tam nedaval. Nechce se mi. Takze, udelal jsem schema, Martin udela footprinty a ja pak udelam desku. Stepan by mohl udelat prezentaci a dokumentaci. Souhlasite? --Rybnimic 11. 4. 2010, 22:34 (UTC)

Oki, jsem pro. S Martinem jsem se potkal a takhle jsme se taky domluvili s tim, ze vyrabet se to nebude, pokud nebude vylozene pozadavek. --Hrdliste 14. 4. 2010, 19:20 (UTC)

Co takhle ten DCA?--Rybnimic 15. 4. 2010, 11:21 (UTC)

Jo to beru, uvidíme jak to pak bude vypadat na desce, hlavně co se týče rozměrů. --Bilekma3 15. 4. 2010, 16:53 (UTC)

Tak se mi konečně podařilo udělat všechny footprinty k jednotlivým součástkám. Poslal jsem je Michalovi aby mohl dodělat návrh desky jak by vypadala před výrobou.

Jinak pokud by někoho ještě něco napadlo co by se mohlo na desce objevit a zjednodušit tak práci pro studenty tak ať napíše, aby jsme to tam mohli popřípadě dodělat. --Bilekma3 15. 4. 2010, 23:06 (UTC)

A ještě jedna otázka jak to vydíte uděláme návrh ještě jedné desky? !!!! --Bilekma3 15. 4. 2010, 23:09 (UTC)Tak takhle nejak. Ale este to neni final ver.--Rybnimic 18. 4. 2010, 12:22 (UTC)

Moc pekny! Jestli delat dalsi desku, tot otazka. Asi bych to videl podle toho, kolik ma kdo casu. Jestli cas je, footprinty uz jsou taky, tak klidne. Jak je nalada..--Hrdliste 20. 4. 2010, 06:11 (UTC)


[editovat] Finální verze

Jelikož jsme vyřešili vše, co bylo potřeba vyřešit, přesměroval bych návštěvníky na novou stránku, která se zabývá finálním návrhem semestrální práce.
Dokumentace desky plošných spojů

Osobní nástroje