Diskuse:Krokový motor

Z MAM wiki

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Krok motoru)
 
Řádka 3: Řádka 3:
::Dekuji, uz to chapu :) --[[Uživatel:Chvalma1|Chvalma1]] 9. 4. 2010, 20:56 (UTC)
::Dekuji, uz to chapu :) --[[Uživatel:Chvalma1|Chvalma1]] 9. 4. 2010, 20:56 (UTC)
:Tak pokud dobre pocitam. Za pouziti invertoru je ve 4 civkovem motoru mozno udelat pouze 8 poloh. Pokud ale budem ovladat 4 samostanymi signaly, tak dokazem generovat teoreticky 16 poloh. Teda pokud to funguje tak jak si myslim.
:Tak pokud dobre pocitam. Za pouziti invertoru je ve 4 civkovem motoru mozno udelat pouze 8 poloh. Pokud ale budem ovladat 4 samostanymi signaly, tak dokazem generovat teoreticky 16 poloh. Teda pokud to funguje tak jak si myslim.
 +
::Motory nebývají čtyřcívkové, je-li potřeba mít jemnější krok, je to řešeno jemnějším členěním rotoru (a tak je to takřka vždy, krokové motory se pro jednoduché pochopení popisují s jedním magnetem nebo kusem feromagnetika se dvěma póly na místě rotoru, potom mají krok 90 stupňů, půlkrok 45, a ve skutečnosti mají drážkovaný rotor s mnoha drážkami a krok podle typu v řádu jednotek stupňů). V dvoucívkovém motoru mají cívky 4 konce, tak to asi bylo myšleno v dotazu, s invertorem jsou obě cívky trvale napájené a rotor (magnet S-J) je vždy výsledným magnetickým polem pootočen do jedné ze 4 mezipoloh mezi pólovými nástavci statoru, krok je 90 stupňů. Můžu-li jednotlivé cívky odpojit, přibydou 4 další polohy, kdy je rotor pootočen přímo k pólovému nástavci statoru, tj. krok 45 stupňů. 4 ovládací signály kupodivu nedávají 16 možností, ale jen 8. Je to proto, že na každé cívce mohou být kombinace napětí na vývodech (+U a 0), (0 a +U), (+U a +U) a (0 a 0), přitom první 2 možnosti představují navzájem opačnou polaritu napětí na vinutí a druhé 2 shodně nulové napětí na vinutí, tedy napětí na cívce je potom +U, -U, 0 a 0, tj. tři možná napětí. --[[Uživatel:Horcik|Horcik]] 10. 4. 2010, 12:34 (UTC)

Aktuální verze z 10. 4. 2010, 12:34

hele Jirko.. kdyz koukam na ruzny ty zapojeni.. tak do ty protilehly civky to posilaj vzdycky pres invertor.. to jak mas na tom papire preskrtnuty.. ze nemame pouzit jeden signal kterej se obrati.. ale poslat tam dva.. uz si ale nepamatuju proc to nemuzem udelat pres ten invertor.. :/ --Chvalma1 9. 4. 2010, 20:35 (UTC)

Přes invertor to jde, jenom pak nelze cívku vypnout a lze udělat jen 4 kroky na periodu řídících signálů (++, +-, --, -+). Při samostatném řízení obou stran lze i jednu z cívek vypnout a třeba udělat jemnější kroky (++,+0,+-,0-,--,-0,-+,0+). --Hanzl 9. 4. 2010, 20:48 (UTC)
Dekuji, uz to chapu :) --Chvalma1 9. 4. 2010, 20:56 (UTC)
Tak pokud dobre pocitam. Za pouziti invertoru je ve 4 civkovem motoru mozno udelat pouze 8 poloh. Pokud ale budem ovladat 4 samostanymi signaly, tak dokazem generovat teoreticky 16 poloh. Teda pokud to funguje tak jak si myslim.
Motory nebývají čtyřcívkové, je-li potřeba mít jemnější krok, je to řešeno jemnějším členěním rotoru (a tak je to takřka vždy, krokové motory se pro jednoduché pochopení popisují s jedním magnetem nebo kusem feromagnetika se dvěma póly na místě rotoru, potom mají krok 90 stupňů, půlkrok 45, a ve skutečnosti mají drážkovaný rotor s mnoha drážkami a krok podle typu v řádu jednotek stupňů). V dvoucívkovém motoru mají cívky 4 konce, tak to asi bylo myšleno v dotazu, s invertorem jsou obě cívky trvale napájené a rotor (magnet S-J) je vždy výsledným magnetickým polem pootočen do jedné ze 4 mezipoloh mezi pólovými nástavci statoru, krok je 90 stupňů. Můžu-li jednotlivé cívky odpojit, přibydou 4 další polohy, kdy je rotor pootočen přímo k pólovému nástavci statoru, tj. krok 45 stupňů. 4 ovládací signály kupodivu nedávají 16 možností, ale jen 8. Je to proto, že na každé cívce mohou být kombinace napětí na vývodech (+U a 0), (0 a +U), (+U a +U) a (0 a 0), přitom první 2 možnosti představují navzájem opačnou polaritu napětí na vinutí a druhé 2 shodně nulové napětí na vinutí, tedy napětí na cívce je potom +U, -U, 0 a 0, tj. tři možná napětí. --Horcik 10. 4. 2010, 12:34 (UTC)
Osobní nástroje