Intel Centrino

 

Začátek nového tisíciletí se nese v duchu mobilních technologií - mobilní telefony, bezdrátové sítě, mobilní počítače. Rychlosti datových sítí i frekvence procesorů se šplhají k závratným výšinám, rychlosti a velikosti disků rostou též.

I notebooky doznávají nejrůznějších změn. Montují se do nich kvalitnější grafické karty, ony nové, superrychlé procesory, větší disky. Dalo by se očekávat, že s vývojem technologií dramaticky vzroste i doba, po kterou je možné s notebookem pracovat bez připojení k elektrické síti. Jenže tomu tak není. A pokud, tak za cenu nedostatečného výkonu procesoru, takže by takový notebook na trhu nejspíše neobstál. Také připojení k síti by bylo dobré realizovat i jinak, než připojením síťového kabelu. Ano, dá se to řešit pomocí dodatečných PCMCIA karet. Ale dostatečné a jednotné řešení těchto problémů není, nebo spíše nebylo.

 

Intel Centrino

 

Chytré hlavy ve společnosti Intel bádaly a přemýšlely, kde je problém s výdrží při bateriovém napájení mobilních výpočetních zařízení. Vždyť už přeci vyrábějí mobilní varianty svých (stolních) procesorů, které mají sníženou spotřebu. Co víc by se mělo udělat, aby se výdrž na baterie alespoň zdvojnásobila? Kde se berou tak vysoké nároky na spotřebu, že i moderní akumulátory nevydrží déle než tři hodiny v průměru? Co přesně si uživatelé žádají?

 

Jako reakci na tyto otázky stanovili návrháři Intelu čtyři následující body, které by moderní notebook měl dle jejich názoru splňovat:

 

· Výrazné prodloužení doby provozu na baterie

· Dostatečný výpočetní výkon

· Tenký, lehký design

· Integrovaná bezdrátová síťová karta

 

Dospěli tak ke třem klíčovým komponentám nového základu pro mobilní počítače (ať už pro notebooky nebo Tablet PC), přičemž všechny tři jsou důsledně navržené tak, aby minimalizovaly svoji spotřebu, aniž by tím příliš omezovaly celkový výkon systému. Těmito komponentami, souhrnně označovanými jako technologie Intel Centrino, jsou:

 

· Zcela nový procesor (navrhovaný od samého počátku důsledně s ohledem na maximální snížení spotřeby elektrické energie)

· Nová základní deska (chipset)

· Integrovaná bezdrátová síťová karta

 

Navíc vhodnou integrací více zařízení na základní desku se podařilo snížit nároky na celkovou váhu i výšku notebooků při zachování stejné nebo větší schopnosti komunikovat s okolním světem.

 

 

Úvod

Vypracoval : Jiří Štěpánek